OPIS
Monografia jest kompleksowym omówieniem przestępczości skierowanej przeciwko podwodnemu dziedzictwu kultury. Praca ma na celu przedstawienie systemu karnoprawnej ochrony podwodnego dziedzictwa kultury na płaszczyźnie normatywnej.
W niniejszej monografii, Czytelnik ma możliwość zapoznania się z takimi zagadnieniami jak m.in.:
objaśnienie podstawowych pojęć związanych z przedmiotem badań, takich jak np. dziedzictwo kultury, zabytek oraz zabytek archeologiczny, dobro kultury, dzieło sztuki; cele ochrony i zagrożenia dla podwodnego dziedzictwa kultury, w tym główne zagrożenia dla podwodnego dziedzictwa kultury oraz przestępczość jako główne zagrożenie dla podwodnego dziedzictwa kultury; problematyka podwodnego dziedzictwa kultury w wybranych regulacjach międzynarodowych, m.in. w: konwencji dotyczącej środków zmierzających do zakazu i zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury z 1970 r., konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z 1972 r., konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kultury z 2001 r.; karnoprawna ochrona podwodnego dziedzictwa kultury in situ, w tym m.in. sytuacja podwodnego dziedzictwa kultury w zależności od kategorii wód, znalezienie lub odkrycie zabytku, zasady nurkowań na wrakach statków, a także kradzież i przywłaszczenie zabytku oraz zniszczenie i uszkodzenie zabytku; karnoprawna ochrona podwodnego dziedzictwa kultury wydobytego na powierzchnię, w zakres której wchodzą m.in.: ochrona substancji zabytku, ochrona obrotu zabytkami, ochrona zabytków przez wywozem za granicę, ochrona autentyczności zabytków, problematyka zorganizowanej przestępczości.
Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę ochrony podwodnego dziedzictwa kultury, zapoznać się z przedstawieniem doktryny oraz orzecznictwa. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, sędziów lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, studentów pragnących pogłębić swoją wiedzę, a także osób zawodowo związanych z ochroną podwodnego dziedzictwa kulturowego.