OPIS
Twierdza szyfrów
Pierwsza powieść Bogusława Wołoszańskiego nie odbiega daleko od literatury faktu, w której ten Autor jest mistrzem.
Nie wyjaśnione sprawy drugiej wojny światowej: niemiecka bomba nuklearna, tajemnicze urządzenie nazywane ryba-miecz, za pomocą którego niemiecki wywiad odczytywał radzieckie szyfrogramy, dramatyczny wyścig wywiadów radzieckiego i amerykańskiego po największe wynalazki hitlerowskich Niemiec posłużyły Autorowi jako materiał do skonstruowania niezwykłej opowieści o losach ludzi biorących udział w tajemniczej i wciąż nie do końca ujawnionej akcji. W Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, w dolnośląskich zamkach Czocha i Książ (które wówczas nosiły nazwę Tzschocha i Fürstenstein), i miasteczkach tego regionu toczy się dramatyczna walka o tajemnice, które wpłynęły na bieg światowej polityki po wojnie.
A może ta książka jest nie tylko powieścią?
Może Bogusław Wołoszański, korzystając ze swej wiedzy, której źródeł wyjawić nie może, odkrywa przed nami prawdę, starannie maskowaną i skrywaną przez dziesięciolecia?
Prowokator
Arkadiusz Niemirski znany jako autor kultowego cyklu „Pan Samochodzik i…”, książek detektywistycznych dla młodzieży oraz kryminalnych dla dorosłych. Szczególnie interesuje się religiami, okultyzmem i polityką. Najchętniej powraca do tematyki kryminalnej i przygodowej.
Prowokator to jego trzecia powieść dla dorosłego czytelnika, którą można porównać do Kodu Leonarda da Vinci.
Autor wspólnie z Igorem Zenonem Kuźmiakiem (miłośnikiem i badaczem starożytnych kultur, religii, rytuałów, kultów i mistycznych przeżyć) wyjaśnia symbole alchemików i masonów.
Prowokator to ukłon w stronę dorosłego czytelnika. Akcja tego współczesnego thrillera nie dość, że toczy się na kilku kontynentach, to dotyczy zaginionej katarskiej księgi, w której zapisano tajemne aspekty inicjacji i starożytnych misteriów. Wszystko dzieje się w sposób bardzo dynamiczny, bohaterowie ciągle napotykają na nowe zagadki, a w ich rozwiązaniu pomaga wiedza dotycząca symboli chrześcijańskich. W napięciu trzymają sceny dotyczące praktyk satanistycznych, które mrożą krew w żyłach. Ponadto dochodzi do szokującego odkrycia za sprawą notatnika niemieckiego poszukiwacza, archeologa Otto Rahna. Jakie to było odkrycie i co ma z tym wspólnego „Apokalipsa” wg Świętego Jana? Zanim padną odpowiedzi na te i inne pytania, wiele osób musi zginąć. Intryga ma swoje podwójne dno, a daje się streścić w trzech słowach: tajemnica, kobieta i zemsta.