OPIS
Zbiór esejów pierwotnie opublikowany w ramach prestiżowej francuskiej serii La Vie des idées. Wydanie polskie zostało uzupełnione o esej polskiego historyka Jerzego Pysiaka.
Teksty zawarte w tomie podejmują dyskusję z rozwijającym się głównie w ośrodkach anglosaskich kierunkiem historiografii zwanym historią globalną. Z jednej strony ukazują podstawowe postulaty historii globalnej, takie jak odejście od narracji europocentrycznej (jak np. w eseju o spotkaniu Holendrów i Jawajczyków), z drugiej - wyrażają obawy o to, czy nowe trendy w mówieniu o historii, niekiedy powierzchowne i zabarwione ideologicznie, nie spowodują upadku zasad rzetelnego warsztatu naukowego historyka.
Jak pisze we wstępie do wydania polskiego prof. Dariusz Kołodziejczyk: Pytanie nie brzmi jednak: czy warto zajmować się historią globalną, gdyż przed kwestiami poruszanymi przez jej adeptów po prostu nie da się dziś uciec. Ważniejsza jest raczej kwestia: jak powinna taka historia wyglądać? Odpowiedzi na to ostatnie pytanie poszukują autorzy niniejszej książki.