OPIS
Komentarz ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz przepisów związanych zawiera omówienie przepisów ustawy z dnia 6.7.1962 r. – o księgach wieczystych i hipotece. Publikacja zawiera wyczerpujące omówienie wszystkich przepisów ustawy. Napisana jest przez praktyków w związku z czym wyróżnia się praktycznym odniesieniem do rzeczywistych problemów jakich ustawa o księgach wieczystych i hipotece nastręcza uczestnikom rynku. Ponadto komentarz obejmuje istotne akty prawne warunkujące funkcjonowanie zabezpieczeń na nieruchomości przy ich powstawaniu, zmianach, egzekucji, z uwzględnieniem formy, funkcji notariatu i specyfiki procedur bankowych. Są to:
ustawa o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw; rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym; art. 921–1040 Kodeksu cywilnego; art. 7 ustawy o obligacjach; art. 1–4255 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze.
Nowe, 2. wydanie Komentarza prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury oraz obejmuje – poza wcześniej zamieszczonym i wciąż aktualnym – najnowsze orzecznictwo. Ponadto, zostało uwzględnione aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych
W sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
katalogu praw dotyczących ksiąg wieczystych, ustroju ksiąg wieczystych oraz postępowania dotyczącego dokonania wpisu, pojęcia i rodzajów hipoteki, przedmiotu hipoteki, wierzytelności zabezpieczanych hipoteką oraz sposobu jej zaspokojenia, wygaśnięcia hipoteki.
Komentarz stanowi szczegółowe i kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień w poruszanej tematyce. Niniejsze wydanie, bazując na tekście jednolitym z 5.4.2013 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707), uwzględnia omówienie najnowszych zmian, względem poprzedniego wydania, w tym m.in.:
ustawę z 24.5.2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 830); która wprowadza ochronę wierzyciela, którego należność została zabezpieczona hipoteką na części nieruchomości oraz wprowadza zasadę, że w przypadku podziału nieruchomości, która była zabezpieczeniem długu, hipoteka automatycznie przechodzi na nową nieruchomość dłużnika; ustawę z 24.5.2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 941); której celem jest faktyczna realizacja zasady jawności ksiąg wieczystych, poprzez zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do księgi wieczystej przy uwzględnieniu aktualnych możliwości technicznych, w szczególności za pośrednictwem Internetu; zgodnie z nowelizacją księgi wieczyste mają być zakładane i prowadzone przede wszystkim w formie elektronicznej, a docelowo wyłącznie w systemie informatycznym.
Publikacja została wzbogacona zagadnieniami doktrynalnymi, najbardziej aktualnym orzecznictwem oraz objaśnieniami dotyczącymi innych aktów prawnych związanych z tematyką ksiąg wieczystych i hipotek.
Komentarz do ustawy o księgach wieczystych i hipotece został przygotowany z myślą o praktykach tj. radcach prawnych, adwokatach, sędziach, prawnikach w firmach związanych z branżą nieruchomości czy z instytucjami finansowymi, organach rejestrowych, instytucjach finansowych, a także osobach fizycznych, które w obrocie prywatnym i działalności gospodarczej używają wartości swoich nieruchomości pod zabezpieczenie.
Komentarz zawiera stan prawny na 1.9.2014 r.