OPIS
Zbiór cywilny PLUS 2014
Kodeks cywilny
Kodeks postępowania cywilnego
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Prawo prywatne międzynarodowe
Prawo właściwe dla zobowiązań umownych (Rzym I)
Prawo właściwe dla zobowiązań pozaumownych (Rzym II)
Koszty sądowe w sprawach cywilnych
Prawo o aktach stanu cywilnego
Księgi wieczyste i hipoteka
Kodeks spółek handlowych
Prawo upadłościowe i naprawcze
Komornicy sądowi i egzekucja
Wydanie 3, 2014
Stan prawny na 2 września 2014 roku
Wykaz najważniejszych zmian:
od 10 kwietnia 2014 r. – ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r., poz. 293)
od 12 sierpnia 2014 r. – ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r., poz. 993)
od 25 grudnia 2014 r. – ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r., poz. 827)
od 18 stycznia 2015 r. – ustawa z 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r., poz. 945)
Wykaz wszystkich zmian umieszczono na końcu publikacji.
Wykazy wszystkich zmian do poszczególnych ustaw znajdują się na odwrocie stron tytułowych przed każdą ustawą.
Oddawany do rąk Czytelników zbiór przepisów obejmuje:
K.C., K.P.C., K.R.O., P.P.M., K.S.C., A.S.C., K.W.H., K.S.H., P.U.N.
K.C. – znaczące zmiany wprowadzono nową ustawą o prawach konsumenta i m.in. zmieniono definicję konsumenta, ujednolicono przepisy dotyczące odpowiedzialności za wady rzeczy sprzedanej, uregulowano zasady dochodzenia roszczeń związanych z wadliwością rzeczy sprzedanej, a także zmodyfikowano przepisy o gwarancji przy sprzedaży.
K.P.C. – w ostatnim czasie wprowadzono liczne zmiany, z których najistotniejsze są związane z ważnymi zmianami w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, uporządkowano także m.in. zagadnienia związane z nadawaniem klauzuli wykonalności niektórym tytułom egzekucyjnym, wprowadzono ograniczenia egzekucji z zasiłków dla opiekunów, umożliwiono zaskarżanie zażaleniem postanowień w przedmiocie zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu zapadłych zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.
K.R.O. – zmiany związane są z pieczą zastępczą.
P.P.M. – zmiana wynika z ustawy o prawach konsumenta.
K.S.C. – zmianę umożliwiającą zwrot uiszczonej opłaty od skargi na orzeczenie referendarza w przypadku, gdy określone postępowanie wszczęto z urzędu, a wniesiona skarga okazała się skuteczna, wprowadzono w wyniku dostosowania obowiązujących przepisów do wyroku TK z 7 marca 2013 r. (SK 30/09); wyrokiem TK z 15 kwietnia 2014 r. (SK 12/13) orzeczono nie-konstytucyjność art. 34 ust. 2.
K.S.H. – zmiana jest związana z likwidacją obowiązku informowania urzędu skarbowego o szczegółach rejestracji spółki.
K.S.E. – zmiany dotyczą odpowiedzialności dyscyplinarnej (zawodowej) komorników i asesorów komorniczych oraz zasad powrotu do wykonywania zawodu.
Skorowidze do Kodeksów oraz tytuliki towarzyszące poszczególnym artykułom ustaw znacznie ułatwiają korzystanie ze zbioru.