OPIS
Niewypłacalność spółki z o.o. prowadzi do wielu skutków prawnych i praktycznych. Jednym z najważniejszych spośród nich, o czym świadczy kilkaset orzeczeń Sądu Najwyższego wydanych na tym tle, jest odpowiedzialność ponoszona wówczas przez członków zarządu spółki wobec jej wierzycieli. Celem pracy jest gruntowna i wszechstronna analiza tego zagadnienia, ukazująca je zarówno przez pryzmat wielopłaszczyznowej wykładni przepisów, jak i tła prawnoporównawczego, a także praktyki stosowania prawa.
Książka identyfikuje podstawy odpowiedzialności i roszczeń, z jakimi mogą wystąpić wierzyciele, przesłanki niezbędne do udowodnienia, czynniki wpływające na wysokość dochodzonych roszczeń, a także krąg osób ponoszących tę odpowiedzialność. Omówiono w niej wszystkie kontrowersje na tym tle, jakie dotychczas ujawniły się w praktyce, oraz orzecznictwo, a także wiele zagadnień budzących wątpliwości, które wkrótce również mogą doprowadzić do sporów sądowych. Ponadto wskazano podstawowe zasady odpowiedzialności ponoszonej przez członków zarządu spółek z o.o. w razie niewypłacalności tych spółek w prawie niemieckim, francuskim, angielskim i amerykańskim, co ma szczególne znaczenie w związku z intensyfikacją międzynarodowego obrotu handlowego i operowania przez spółki w różnych krajach.
Niniejsza publikacja to najobszerniejsze i najdokładniejsze oraz jedyne aktualne studium trudnego problemu prawnego odpowiedzialności członków zarządu spółek z o.o. wobec wierzycieli tych spółek na wypadek ich niewypłacalności. Może służyć nieocenioną pomocą wszystkim praktykom – zwłaszcza adwokatom i radcom prawnym – prowadzącym tego rodzaju sprawy, czy to w imieniu wierzycieli spółek z o.o., czy też członków ich zarządu, pozwalając na wzbogacenie stosowanej przez nich argumentacji oraz dokładne zrozumienie zasad działania analizowanej w niej instytucji prawnej. Stanowi również fundamentalne opracowanie teoretyczne kwestii odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. wobec jej wierzycieli, dzięki czemu może być inspiracją dla badaczy prawa handlowego, jak również ustawodawcy.
Dr Konrad Osajda – specjalista z zakresu prawa handlowego oraz cywilnego, pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, co pozwoliło mu wykorzystać przy przygotowywaniu opracowania zarówno instrumentarium dogmatyczne (naukowe), jak i pełną znajomość orzecznictwa. Praca to owoc jego wieloletnich badań i rezultat gruntownych przemyśleń co do wyrażanych poglądów i formułowanych argumentów. Autor wielu monografii, artykułów oraz komentarzy.