Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

okładka

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów?

Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy?

W książce Prawy umysł psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.

Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.

Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi. To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych.

W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo. 

Oto pierwsza próba przeprowadzenia wnikliwej analizy postawy i przekonań moralnych liberałów i konserwatystów. Dzięki lekturze tej książki poznałem lepiej samego siebie. Nie mogłem się od niej oderwać!

– Michael Gazzaniga, autor książki Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?

Wnikliwa analiza różnorodnych psychologicznych korzeni moralności oraz ich roli w powstawaniu konfliktów politycznych. Można mieć nadzieję, że książka ta okaże się pomocna w łagodzeniu owych konfliktów.

– Richard E. Nisbett, autor książki Geografia myślenia

Jonathan Haidt jest jednym z najbardziej błyskotliwych i twórczych spośród żyjących psychologów, a jego najnowsza książka to prawdziwy majstersztyk – odważna, błyskotliwa i znakomicie napisana analiza najważniejszych problemów naszych czasów. Ta książka zmieni Twoje przekonania dotyczące liberałów i konserwatystów, ateizmu i religii, dobra i zła. To książka, o której wszyscy będą mówić.

– Paul Bloom, autor książki How Pleasure Works

Jako człowiek, który codziennie przysłuchuje się gorącym sporom politycznym, poczułem się zafascynowany, oświecony, a nawet rozbawiony, czytając błyskotliwe rozważania Haidta. Ta wnikliwa, a jednocześnie przystępna książka pomoże wszystkim czytelnikom w zrozumieniu prawych umysłów zamieszkujących świat polityki.

– Larry Sabato, autor książki A More Perfect Constitution

Haidt podważa poglądy „nowych ateistów” i udowadnia, że religia stanowi istotny element naszego dziedzictwa moralnego. Jego błyskotliwa synteza pokazuje, że chrześcijanie nie powinni się obawiać paradygmatu ewolucyjnego, lecz mogą z niego czerpać istotne korzyści.

       – Michael Dowd, autor książki Thank God for Evolution

Badania Haidta zrewolucjonizowały psychologię moralności. Ta znakomicie napisana książka ma dalekosiężne implikacje dla wszystkich, którzy interesują się polityką, religią albo licznymi kontrowersyjnymi kwestiami, które dzielą współczesne społeczeństwa. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd wzięły się Twoje przekonania moralne i dlaczego wielu ludzi się z Tobą nie zgadza, przeczytaj tę książkę.

       – Simon Baron-Cohen, autor książki Teoria zła

Niezwykła i oryginalna synteza psychologii społecznej, analizy politycznej i rozumowania moralnego. Ta książka łączy w sobie to, co najlepsze w tych trzech dziedzinach, i przedstawia dowody na to, że jesteśmy z natury zdolni do przyzwoitości i prawości, które są warunkiem koniecznym przetrwania ludzkich społeczeństw.

– Edward O. Wilson, profesor emerytowany, Uniwersytet Harvarda

Bestseller New York Times 2013!

Sunday Time - Najbardziej prowokacyjna książka roku 2012!

The Guardian – Najlepsza książka psychologiczna roku 2012!

Prospect Magazin (UK) – Najlepsza psychologiczna książka roku 2012!

Strategy+Business – Najlepsza biznesowa książka roku 2012!

Jonathan Haidt jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanu Wirginia oraz profesorem etyki w biznesie w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim.

Jest autorem książki Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne. Mieszka w Charlottesville w stanie Wirginia.

Jonathan Haidt jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, wielokrotnie umieszczany na listach największych psychologów, myślicieli, kreatorów idei. Wielokrotnie występował w ramach TED!

Więcej informacji o książce, wywiady, recenzje, programy TV na stronie righteousmind.com

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Mistrzowie Psychologii
  • Format:164x234 mm
  • Liczba stron:512
  • Oprawa:miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13:9788362122820
  • Data wydania:22 październik 2014
  • Numer katalogowy:252902

RECENZJEjak działają recenzje?

Przedmowa - antymowa

Moje podejście racjonalistyczne do przeczytania tej książki wynikło z faktu intuicjonistycznego przyjęcia samooceny moich poglądów jako niedoskonałej i szukanie wzorców uważam za priorytetowe. Wzorce więc powinny być tak łatwo uchwytne w rozumieniu, jak bodźce ze świata dla nowo narodzonego człowieka, jak dla niemowlaka, później dziecka, młodzieńca, dorosłego i starca. Biorę to dzieło do czytania i racjonalnie zaczynam od początku a tu niespodzianka: bełkotliwy, niezrozumiały tekst przedmowy wprowadzający zamęt: blady strach, co dalej może nastąpić. Wydawnictwo na wstępie takiego obiecującego dzieła umieszcza niezrozumiały zgrzyt słów i sformułowań skonstruowanych przez Pana Bogdana Wojciszke.
Niestety, nie da się przeczytać tej "Przedmowy"! Trzeba kilkakrotnie wracać do początku zdania, żeby spróbować pojąć albo znaleźć jego sens. Proszę o potraktowanie tych moich kilku zdań w kategoriach ostrej krytyki. Rozpoczynając zagłębianie się w tym wydaniu książki Pana Jonthana Haidta nie sądziłem, że na wstępie znalazłem się na planie filmu "Rejs", w scenie we wodzie wraz z trzema panami prowadzącymi niezwykle interesującą konwersację filozoficzną i to w samych kąpielówkach.Czy Wasze wydawnictwo może wyjaśnić bez urażenia autora takiej "Przedmowy" o co w tym chodzi? jaki to ma sens? czy to ktoś jeszcze oprócz mnie próbował przeczytać i zrozumieć? No, chyba że jest jak w staro babilońskim powiedzeniu: Jeśli nie wiadomo, o co chodzi to wiadomo, że chodzi o pieniądze. W takim razie miejcie wzgląd na to, że na przygodę z twórczością Jonathana Haidta pieniądze wydaje klient - czytelnik. Możecie to Państwo potraktować jako reklamację w związku z zaistnieniem fabrycznej wady produktu, jakim w moim przekonaniu jest ta " Przedmowa".
Pozdrawiam.

Autor: Colin Howhimthere Data: 05.02.2016

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher