OPIS
Książka Statystyka przestrzenna. Metody analizy struktur przestrzennych poświęcona jest metodom statystycznym umożliwiającym analizę i wizualizację danych geograficznych oraz innych informacji zlokalizowanych przestrzennie. Zaprezentowane w niej zostały:
pojęcia i definicje stosowane w analizach przestrzennych,
metody pomiaru i klasyfikacji informacji przestrzennych z uwzględnieniem jakości i niepewności danych przestrzennych oraz reprezentatywności próby badawczej,
koncepcje teoretyczne stanowiące podstawę statystyki przestrzennej i jej powiązania z ekonometrią przestrzenną, geostatystyką i Systemami Informacji Geograficznej (GIS),
najważniejsze problemy związane z agregacją różnych danych przestrzennych,
metody jakościowej i ilościowej wizualizacji zjawisk oraz procesów przestrzennych przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania komputerowego,
specyficzne metody opisu struktury danych przestrzennych oraz wybrane zagadnienia z zakresu eksploracyjnej analizy danych przestrzennych,
zaawansowane metody operacjonalizacji zależności przestrzennych w postaci macierzy wag z uwzględnieniem różnych koncepcji ich budowy oraz rodzaju danych i sposobów pomiaru odległości.
(...) Monografia stanowi najbardziej obszerne i kompleksowe ujęcie zagadnień statystyki przestrzennej w aktualnie dostępnych pracach polskojęzycznych.
(...) W sposób bardzo obszerny i kompleksowy oraz, co należy podkreślić, atrakcyjny pod względem formy przekazywanych treści pozwala zapoznać się metodami statystyki przestrzennej, a w szczególności metodami analiz struktur przestrzennych. Obejmuje zarówno podstawową, jak i bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu analiz przestrzennych.
(...) Jest to obszerne kompendium wiedzy, zawierający zarówno warstwę teoretyczną, metodologiczną, jak i elementy aplikacyjne, opatrzone wieloma przykładami i wizualizacji.
(...) Posiada dużą wartość poznawczą i edukacyjną. Prezentuje metody statystyki przestrzennej relatywnie nowe i rzadko stosowane w Polsce.
(...) Książka powinna spotkać się z ogromnym zainteresowaniem badaczy zajmujących się zarówno zagadnieniami teoretycznymi i metodologicznymi analiz przestrzennych, jak i praktycznymi zastosowaniami metod i wizualizacji danych przestrzennych. Pozycję tę można rekomendować również studentom, uczestnikom studiów doktoranckich i podyplomowych z dobrym przygotowaniem statystycznym i informatycznym.
Dr hab. Elżbieta Sobczak, prof. UE
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Prof. dr hab. Jadwiga Suchecka jest profesorem zwyczajnym, kierownikiem Katedry Ekonometrii Przestrzennej w Uniwersytecie Łódzkim oraz kierownikiem Zakładu Finansowania Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne z zakresu ekonometrii, statystyki, metody reprezentacyjnej, ekonomii oraz ekonomii zdrowia. Jest autorką wielu publikacji i ekspertyz z zakresu statystyki, ekonometrii, ekonometrii zdrowia oraz ekonomii zdrowia i opieki zdrowotnej.
Renata Jaworska, Edyta Łaszkiewicz i Emilia Modranka kończą realizację swoich rozpraw doktorskich z zakresu zastosowań zaawansowanych metod statystyki przestrzennej i ekonometrii przestrzennej w Katedrze Ekonometrii Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego.