OPIS
Niniejsza publikacja poświęcona jest morskim aspektom wojny Francji z Ligą Augsburską (1688-1697), zwanej też Wojną Palatynacka lub Wojną 9-letnią. Z punktu widzenia historii wojen morskich konflikt ten przesądził o angielskiej (później brytyjskiej) dominacji na morzach w przeciągu następnych dwóch wieków. Stanowił też poważny egzamin dla zbudowanej przez Colberta francuskiej floty, która choć potwierdziła swą wysoką wartość, to nie była w stanie wypełnić stawianych przed nią nierealistycznych zadań wyznaczanych przez politykę zagraniczną Ludwika XIV.
Chociaż najwięcej miejsca autor poświęca operacjom morskim, jednak tam gdzie to niezbędne stara się je przedstawić na tle prowadzonych równolegle działań lądowych. Obszernie omawia również genezę wojny, jej następstwa oraz aspekt ekonomiczny, dużo miejsca poświęcając także opisowi ówczesnych klas okrętów jak i morskiej sztuki wojennej końca XVII wieku.
Istotna rolę pełnią w książce załączniki, szczególnie zaś stosunkowo szczegółowy wykaz flot głównych państw biorących udział w opisywanych zmaganiach.
Piotr Olender urodzony w 1960 roku. Absolwent historii (WSP w Krakowie, obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) i nauk politycznych (UJ). W roku 1995 obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim, w roku 2012 natomiast uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych z zakresu historii na tej samej uczelni. Uczeń prof. Mariana Zgórniaka. Specjalizuje się w szeroko rozumianej historii wojskowości morskiej okresu „pary i żelaza” (lata 1860-1905/1913) oraz „żagla” (XVI-XVIII wiek). Autor licznych publikacji oraz artykułów o tematyce wojennomorskiej. Jest członkiem Komisji Historii Wojen i Wojskowości PAU w Krakowie. Aktualnie pracownik PWSZ w Raciborzu.