OPIS
Seria "Biblioteka Gerontologii Społecznej" to cenna inicjatywa wydawnicza. Tomy II i III zostały przygotowane i opracowane do druku przez profesor Zofię Szarotę, wytrwałą i uznaną badaczkę starzenia się i starości. Wydłużanie się ludzkiego życia i rosnący dobrobyt społeczeństwa sprawiają, że zagadnienie sensownego zagospodarowanie ostatniej dekady lub dwóch dekad życia mężczyzn i kobiet nabiera coraz większego znaczenia.
Tom III zawiera artykuły przedstawiające formy wsparcia udzielanego ludziom starszym i sędziwym przez placówki pomocy społecznej. Wartość opracowań autorów, pochodzących z różnych ośrodków, leży w dobrym rozeznaniu lokalnego środowiska oraz w uwrażliwieniu na nowe trendy w pomaganiu ludziom we wczesnym i późniejszym wieku emerytalnym.
Seria "Biblioteka Gerontologii Społecznej" to bardzo dobre uzupełnienie dotychczasowych opracowań oraz źródło informacji dla studentów oraz osób zainteresowanych problematyką konsekwencji zmian demograficznych zachodzących w naszym społeczeństwie. Mam nadzieję, że wiedza geronto-logiczna w nich zawarta pozwoli na lepsze przygotowanie pracowników służb społecznych i uwrażliwienie młodszych pokoleń na potrzeby i wartości starszej generacji.
prof. dr hab. Lucjan Miś