OPIS
Akcesja do Unii Europejskiej wyznaczyła Polsce nowe role i stworzyła nowe możliwości oddziaływania na procesy polityczne, społeczne, ekonomiczne czy kulturowe, [...] członkostwo w Unii Europejskiej z jednej strony wzmacnia procesy modernizacyjne w Polsce i czyni z niej podmiot aktywny na arenie międzynarodowej, z drugiej zaś narzuca określone obowiązki. Te ostatnie wiążą się z koniecznością współuczestniczenia w rozstrzyganiu dylematów natury politycznej, ekonomicznej czy społecznej, z którymi coraz częściej ma do czynienia Unia Europejska jako organizacja skupiająca państwa o różnym potencjale i różnych oczekiwaniach.
Problemy i wyzwania, z którymi boryka się współcześnie Unia Europejska, wymagają od państw członkowskich zwiększenia zaangażowania na rzecz wspólnego ich rozwiązywania, co w praktyce oznacza (a przynajmniej powinno oznaczać) rezygnację z epatowania interesami własnymi i poszukiwanie sposobów skutecznego rozwiązywania problemów postrzeganych jako tożsame. Na tle coraz wyraźniej rysujących się przeciwstawnych stanowisk i oczekiwań pojawia się jednak pytanie o zdolności oddziaływania Polski na procesy zachodzące w Unii Europejskiej, o jej zdolności do kreowania i rozwiązywania problemów ją nurtujących, w końcu o kształt i charakter polityki europejskiej Polski.
Celem publikacji Polska w Unii Europejskiej. Wyzwania, możliwości, ograniczenia jest eksplanacja problemów, które w ocenie Autorów stanowią wyzwania dla polityki Polski w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej. Z uwagi na ich wielość i zróżnicowanie Autorzy zdecydowali się na zaprezentowanie zagadnień potwierdzających złożony charakter czynników determinujących funkcjonowanie Unii Europejskiej.
Ze Wstępu