OPIS
„Pani Ludźmierska, Gaździno Podhala,
Osiadłaś tutaj między górami Królowo Podhala…”
Modlitewnik poświęcony Matce Bożej Ludźmierskiej. Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, znajduje się w najstarszej na Podhalu parafii, której historia sięga XIII w.
Figurka Matki Bożej Gaździny Podhala liczy około 600 lat i mierzy zaledwie 125 centymetrów wysokości. Ta drewniana rzeźba słynie z niezliczonych łask, które spływają na modlących się. Sanktuarium przyciąga tłumy pielgrzymów, którzy od wieków oddają Jej hołd. Cześć dla Maryi nierozerwalnie łączy się z różańcem.
Prezentowany modlitewnik oprócz Modlitwy do Matki Bożej zawiera Litanię Podhalańską, Nowennę oraz inne Modlitwy.
Obecnie przy Sanktuarium istnieje Ogród Różańcowy. Ciekawostką ogrodu są tzw. ”wrota wiary”: pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon, którego dźwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny, może ogłosić niebu i ziemi swoje odnowienie wiary. Warunkiem jest odmówienie specjalnej modlitwy.
Pięknie utrzymany, przypomina o pobycie na Podhalu w 1997 roku Papieża Jana Pawła II oraz jego nauce oraz znaczeniu modlitwy różańcowej.
W Ludźmierzu regularnie odbywają się w okresie Wielkiego Postu „Rekolekcje Tischnerowskie”, upamiętniające filozofa z pobliskiej Łopusznej i popularyzujące Jego naukę.
Sanktuarium Ludźmierskie stało się inspiracją do powstania przepięknych „Nieszporów Ludźmierskich”, czyli oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.