OPIS
Jeszcze do niedawna obowiązujące w Polsce prawo nie umożliwiało wyboru prawa dla spraw spadkowych. Sytuacja ta uległa zmianie wraz z wejściem w życie Prawa prywatnego między-narodowego z 4 lutego 2011 r., które dopuszcza poddanie przez spadkodawcę sprawy spadkowej wybranemu przez siebie prawu. Wybór prawa dla spraw spadkowych przewiduje także unijne rozporządzenie spadkowe, które z dniem 17 sierpnia 2015 r. zastąpi w zakresie spraw spadkowych ustawę polską. Możliwość dokonania wyboru prawa ma znaczenie dla polskich spadkodawców z tej przyczyny, że rozporządzenie spadkowe zerwie z tradycyjną dla prawa polskiego zasadą właściwości prawa ojczystego spadkodawcy z chwili śmierci. W braku dokonania wyboru prawa, począwszy od 17 sierpnia 2015 r., prawem właściwym dla spraw spadkowych będzie prawo państwa, w którym spadkodawca miał swój ostatni zwykły pobyt (a nie prawo ojczyste spadkodawcy z chwili śmierci, jak przewiduje polskie Prawo prywatne międzynarodowe z 2011 r.) – powinny o tym pamiętać szczególnie te osoby, które pracują i mieszkają za granicą pozostawiwszy najbliższych w Polsce.
W książce wyczerpująco omówiono problematykę wyboru prawa dla spraw spadkowych na gruncie obowiązującej regulacji oraz rozporządzenia unijnego przy uwzględnieniu tła prawno-porównawczego. Wyjaśniono pojęcie wyboru prawa, omówiono także źródła prawa trzech poziomów regulacji - krajowego, umów międzynarodowych i Unii Europejskiej – co pozwala zrozumieć proces upowszechniania się dopuszczalności wyboru prawa dla spraw spadkowych w skali międzynarodowej.
Monografia adresowana jest do prawników praktyków: notariuszy, sędziów, adwokatów i radców prawnych, a także wszystkich zainteresowanych prawem prywatnym międzynarodowym.
Anna Wysocka-Bar – doktor nauk prawnych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i University of Ottawa w Kanadzie, stypendystka Nippon Foundation w ramach Programu Stypendialnego im. Ryoichi Sasakawa dla Młodych Liderów; autorka publikacji z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego.