OPIS
Czym jest sprawiedliwość? – to dziś na tyle ważne pytanie, że książka Michaela Sandela stała się światowym bestsellerem, sprzedając się w 1,5 mln. ezemplarzy w USA, Europie i Azji.
Sandel stawia więcej intrygujących pytań. Jak zorganizować życie społeczne, żeby było sprawiedliwe? Czy kłamstwo jest zawsze naganne? Czy wojsko ma sens, gdy służba nie jest obowiązkowa? Czy współcześni Niemcy powinni przepraszać za Holokaust a Amerykanie za niewolnictwo? Czy państwo powinno zalegalizować związki homoseksualne? A może powinno zdelegalizować instytucję małżeństwa w ogóle? Najsłynniejsza książka Michaela J. Sandela powstała na podstawie popularnych i obleganych przez studentów wykładów, zatytułowanych Sprawiedliwość, które filozof od 30 lat prowadzi na Uniwersytecie Harvarda. Autor prostym przystępnym językiem prowadzi czytelnika przez dylematy współczesnej polityki rozważane z punktu widzenia różnych nurtów filozoficznych. Dla tych, którzy interesują się systemami politycznymi i filozofią, Sprawiedliwość może być świetną powtórką z utylitaryzmu, libertarianizmu, liberalizmu, konserwatyzmu itd. Ale to książka dla każdego, bo porusza tematy, dotyczące nas wszystkich.
Autor:
Michael J. Sandel (ur. 1953). Jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich filozofów. Absolwent Uniwersytetu Brendeis, pracę doktorską obronił w Oxfordzie. Od 1980 roku wykłada filozofię polityczną na wydziale nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i administracji Uniwersytetu Harvarda. Sympatię studentów i popularność medialną zdobył w szczególności dzięki cyklowi wykładów, zatytułowanemu: „Sprawiedliwość. Jak należy postępować”. Uczestniczyło w nich do tej pory blisko 15 tysięcy studentów, a kiedy zaczęła retransmitować je brytyjska telewizja BBC, Sandel stał się znany na całym świecie. Autor kilku książek, m.in. „Liberalism and the Limits of Justice”(1982), „Democracy’s Discontent” (1996), „Justice. What’s the right thing to do” (2010).
Seria REFLEKSJE:
Seria REFLEKSJE to unikalny wybór najciekawszych tekstów współczesnych światowych filozofów i socjologów, składający się na żywą debatę nad kondycją demokracji i człowieka w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Serię zapoczątkowała w Polsce książka pt. Czego nie można kupić za pieniądze Michaela J. Sandela (wyd. 2012). W ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa Kurhaus i we współpracy z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu ukazały się Rozterki Tożsamości Vincenta Descombes’a. Wkrótce ukaże się: Dla odkupienia duszy Petera Browna.