OPIS
Nowa propozycja Wydawnictwa C.H. Beck Komentarza do Kodeksu karnego obejmuje wyjaśnienia do całości przepisów zawartych zarówno w części ogólnej, szczególnej, jak i wojskowej, oraz w Przepisach wprowadzających Kodeks karny.
Stanowi zatem pełne przedstawienie wszystkich kwestii związanych z:
zasadami odpowiedzialności karnej,
pojęciem przestępstwa,
systemem stosowanych środków penalnych,
obowiązywaniem Kodeksu karnego w przestrzeni terytorium Polski i Unii Europejskiej, oraz
katalogiem czynów zabronionych stypizowanych w części szczególnej.
Analizą objęto także przepisy części wojskowej, przedstawiając rozważania dotyczące zarówno zasad odpowiedzialności karnej żołnierzy, jak i przewidzianego dla nich specyficznego katalogu przestępstw.
Komentarz uwzględnia najnowszy stan prawny poddając wnikliwej analizie wszystkie nowelizacje wprowadzone do Kodeksu karnego od momentu ukazania się wydania pierwszego, m.in.:
ustawę z 30.8.2013 r. (Druk sejmowy Nr 1586), która m.in. uchyla § 2 w art. 178a, stanowiący, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, zmiana w tym zakresie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
ustawę z 10.5.2012 r., która dotyczy dostosowania prawa do wyroku TK z 18.11.2010 r. przez eliminację podwójnego karania osób fizycznych za ten sam czyn przez odpowiedzialność karną oraz nałożenie dodatkowej opłaty w kontekście przepisów KK i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zmiana weszła w życie 31.5.2012 r.;
ustawę z 12.7.2013 r., polegającą na zastąpieniu pojęcia „elektroniczny instrument płatniczy” występującego w uchylanej ustawie o elektronicznych instrumentach płatniczych pojęciem „instrument płatniczy”, które jednak nie stanowi zmiany merytorycznej, gdyż zmodyfikowany zwrot zachowuje ten sam zakres pojęciowy, zmiana wejdzie w życie 7.10.2013 r.;
ustawę z 13.6.2013 r., która uchyla art. 205 dotyczący ścigania na wniosek, zmiana wejdzie życie 27.1.2014 r.
W Komentarzu przywołano najnowsze orzeczenia Sądu Najwyższego, Sądów Apelacyjnych, Trybunału oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co umożliwia zapoznanie się nie tylko z najnowszym stanem prawnym i wykładnią prezentowaną w literaturze przedmiotu, ale także z aktualnym orzecznictwem.
W zaktualizowanym i poszerzonym komentarzu, prezentowanym w nowej szacie graficznej, dokonano także istotnych zmian w sposobie prezentowania treści przez Autorów, dzięki czemu komentarz jest bardziej czytelny, a korzystanie z niego stało się łatwiejsze. Komentarz ten stanowi zatem nieodzowną pomoc dla praktyków prawa karnego, w tym organów wymiaru sprawiedliwości: sędziów, prokuratorów, referendarzy sądowych, obrońców oraz stron i innych uczestników postępowania karnego. Jednotomowe wydanie w atrakcyjnej cenie jest także doskonałym narzędziem pracy i źródłem wiedzy dla aplikantów i studentów prawa.