OPIS
Niezwykle szybki rozwój chemii polimerów i powiązanych z nią technologii przemysłowych stał się istotnym elementem rozwoju naszej cywilizacji w ostatnim stuleciu. Materiały polimerowe są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach techniki, a chemia polimerów to istotna, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, niezbędna nie tylko chemikom, ale również inżynierom, technologom, a nawet lekarzom.
Polimery. Otrzymywanie, metody badawcze, zastosowanie to kontynuacja i uzupełnienie świetnie przyjętego podręcznika Współczesna wiedza o polimerach. W książce przedstawiono, między innymi, następujące grupy materiałów polimerowych:
• wybrane polimery przemysłowe – polimery termoplastyczne, duroplasty, Gore-Tex®;
• elastomery syntetyczne – ebonit, lateks, produkcja gumy;
• kompozyty polimerowe – laminaty, kompozyty kuloodporne, nanorurki i włókna węglowe;
• kleje polimerowe;
• polimery specjalnego zastosowania – grafen, polimery inteligentne, nanomateriały polimerowe.
Aparat matematyczny został zredukowany do niezbędnego minimum, a metody badawcze zaprezentowano w taki sposób, aby były przydatne w praktyce i pozwalały na łatwą interpretację wyników. Dodatkową zaletą książki jest niezwykle rozbudowana bibliografia, obejmująca najistotniejsze publikacje z dziedziny chemii polimerów powstałe w ciągu ostatnich czterdziestu lat.
Publikacja ta jest przeznaczona zarówno dla studentów kształcących się w zakresie chemii, technologii chemicznej, inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, medycyny i farmacji, pracowników naukowych i dydaktycznych, jak i osób, które technologią polimerów interesują się zawodowo.