OPIS
Komentarz został napisany przez grono wybitnych prawników praktyków z myślą o wszystkich, którzy poszukują merytorycznych wskazówek przy rozwiązywaniu konkretnych problemów prawnych. W publikacji główny nacisk położono na kwestie sporne przy stosowaniu przepisów Kodeksu postępowania karnego, myślą przewodnią bowiem było wydobywanie wątpliwości interpretacyjnych, a nie ich unikanie. W ten sposób starano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom praktyków, aby komentarz nie kończył się tam, gdzie pojawiają się wątpliwości.
W publikacji uwzględniono wszystkie nowelizacje przepisów, w tym zmianę wprowadzoną przez ustawę z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego, wchodzącą w życie 27 stycznia 2014 r., której celem jest stworzenie efektywnych mechanizmów przeciwdziałania wybranym przestępstwom przeciwko wolności seksualnej oraz obyczajności, a zarazem zapewnienie osobom pokrzywdzonym skuteczniejszej niż dotychczas ochrony prawnej, przez wprowadzenie ścigania z urzędu wskazanych typów przestępstw.
W niezbędnym zakresie uwzględniono także najnowszą nowelizację wprowadzoną przez ustawę z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, która – co do zasady – wchodzi w życie 1 lipca 2015 r., ale część jej przepisów będzie obowiązywała od 2 czerwca 2014 r., a niektóre unormowania obowiązują od 9 listopada 2013 r. Nadal jednak – pomimo nowelizacji – w sprawach już rozpoczętych w znacznej mierze będą stosowane przepisy w dotychczasowym brzmieniu.
Komentarz prezentuje poglądy piśmiennictwa i judykatury. W szerokim zakresie przedstawia orzecznictwo Sądu Najwyższego, na kanwie którego Autorzy omawiają poszczególne zagadnienia procesowe z krytyczną refleksją, gdy wypowiadane poglądy budzą wątpliwości.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do praktyków prawa, czyli sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Stanowi też cenne źródło wiedzy dla aplikantów zawodów prawniczych.
Barbara Augustyniak – sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi, wizytator ds. obrotu prawnego z zagranicą w sprawach karnych, wykładowca w KSSiP w Krakowie, uczestniczka zagranicznych konferencji i seminariów poświęconych współpracy międzynarodowej w sprawach karnych w obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej.
Dr Krzysztof Eichstaedt – sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi, wykładowca KSSiP, członek kolegium redakcyjnego Medical Science Technology oraz Basic & Clinical Psychiatry, autor publikacji z zakresu prawa karnego procesowego, materialnego i skarbowego, a także z pogranicza prawa i psychiatrii.
Dr Michał Kurowski – prokurator Prokuratury Rejonowej del. do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki UŁ, autor publikacji z zakresu prawa karnego procesowego i materialnego.
Dr Dariusz Świecki – sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki UŁ, autor publikacji z zakres prawa karnego procesowego i skarbowego oraz postępowania w sprawach o wykroczenia.