OPIS
W fascynującej biografii Wacława Felczaka skupiają się jak w soczewce losy przedstawicieli pokolenia urodzonego około roku 1918. Bohater książki Wojciecha Frazika był wybitnym historykiem Europy Środkowej, kurierem i emisariuszem politycznym podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, więźniem politycznym reżimu komunistycznego w latach 1948–1956. Odegrał wielką rolę w organizacji i funkcjonowaniu konspiracyjnej łączności między Polskim Państwem Podziemnym a władzami RP na emigracji. Po zwolnieniu z więzienia był poddany inwigilacji ze strony Służby Bezpieczeństwa. Stał się na powrót naukowcem, okazał się wspaniałym wychowawcą młodzieży, a równocześnie człowiekiem, który wywarł znaczny moralny wpływ na środowiska niezależne w Krakowie. W latach 80. miał duży wpływ na powstanie antykomunistycznej opozycji na Węgrzech.
Autor szczegółowo zrekonstruował praktyczne funkcjonowanie politycznej łączności między okupowaną Polską a emigracją. Ukazał towarzyszące jej konflikty i rywalizację stronnictw. Przedstawił mechanizmy śledztwa i pracy operacyjnej komunistycznej bezpieki. Pokazał sposoby blokowania w PRL z powodów politycznych rozwoju naukowego i kariery zawodowej.
Waga wydarzeń, w których brał udział Wacław Felczak, była tak wielka, że przez pryzmat jego biografii zobaczyć można wiele kluczowych, a mało znanych momentów w najnowszych dziejach Polski, a nawet Europy Środkowej.