OPIS
Autor ukazuje głębię i bogactwo ich treści, pomaga odczytywać ukryte znaczenia i wskazuje na możliwe, często na pierwszy rzut oka zaskakujące, skojarzenia. Nie jest to praca z dziedziny historii sztuki czy filmoznawstwa, ale raczej inspiracja do kontemplacji genialnych dzieł w perspektywie żywej wiary. Wśród nich znalazł się m.in. ulubiony film papieża Franciszka, `Uczta Babette`, przywoływany przez niego w kontekście wyboru na biskupa Rzymu obraz `Powołanie św. Mateusza` Caravaggia, a także filmy Andrieja Tarnowskiego, Ingmara Bergmana i Krzysztofa Kieślowskiego, obrazy Rafaela, Rembrandta, Andrieja Rublowa, Francisco de Zurbarána, Matthiasa Grünewalda, Hansa Holbeina, Vilhelma Hammersh?ia i Leona Bonnata.
`Gdy pobożni Grecy przyszli do apostołów, zwrócili się do nich słowami, które przez wieki docierają także i do nas i które mogą się stać również naszym wołaniem, naszym codziennym hymnem: `Chcemy zobaczyć Jezusa`. Także i my przez wieki wołamy do Niego: `Chcemy Ciebie ujrzeć, Panie!`. Wołamy jak psalmista: `Szukam, o Panie, Twojego oblicza!`. Chcielibyśmy odkryć oblicze Pana, gdyż tylko w nim znajduje się wypełnienie tego, co dla nas naprawdę ważne. Tylko w nim możemy odnaleźć własne oblicze.
Ukaż nam, Panie, swoją twarz, choć wiemy, że to tajemnica, która nas zatrwoży i rozpali tak głęboko, że nasze życie nigdy nie będzie takie samo`.
O. dr Michał Legan OSPPE, kapłan w Zakonie Paulinów, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Doktor teologii pastoralnej, poszukiwacz związków między kinem a teologią, pasjonat kina religijnego, dziennikarz. Przede wszystkim jednak chrześcijanin zafascynowany Eucharystią, zakochany w Słowie Bożym i uzależniony od przyjmowania oraz udzielania sakramentu Pojednania.