Odpowiedzialność cywilna za pośrednie naruszenia dóbr.

okładka

Odpowiedzialność cywilna za pośrednie naruszenia dóbr.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Odpowiedzialność cywilna za pośrednie naruszenia dóbr to zagadnienie, które – choć wydaje się mało eksponowane, a nawet trudno uchwytne w nauce – ma bardzo duże znaczenie w praktyce. Przykładowo, gdy zostanie spowodowana śmierć osoby fizycznej (np. w wypadku czy katastrofie), to zmarły był poszkodowany w wyniku bezpośredniego naruszenia jego dóbr, natomiast członkowie jego najbliższej rodziny mogą doznać zarówno szkód majątkowych, jak i niemajątkowych w wyniku pośrednich naruszeń, mimo tego że działanie czynnika sprawczego, który spowodował śmierć osoby fizycznej, nie był skierowany przeciwko nim. Przywołana sytuacja jest jedną z najczęstszych, w których zachodzi konieczność rozstrzygania o roszczeniach odszkodowawczych wynikłych z pośrednich naruszeń dóbr.
Książka jest pierwszym w polskiej doktrynie prawa cywilnego tak szerokim opracowaniem zagadnienia odpowiedzialności cywilnej za pośrednie naruszenia dóbr. Zgodnie z jej główną tezą odpowiedzialność cywilna może powstać bez względu na to, czy do naruszenia dóbr dochodzi w sposób pośredni, czy bezpośredni. Przedmiotem rozważań zawartych w książce jest nie tylko odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu pośrednich naruszeń dóbr, lecz również odpowiedzialność cywilna, której powstanie nie jest uzależnione od istnienia szkody. Publikacja obejmuje bowiem omówienie problematyki odpowiedzialności nieodszkodowawczej z tytułu pośrednich naruszeń praw rzeczowych oraz praw na dobrach niematerialnych.
Autor omawia dotychczasowy dorobek orzecznictwa i nauki prawa cywilnego dotyczący odpowiedzialności cywilnej za pośrednie naruszenia dóbr oraz formułuje własne propozycje interpretacyjne relewantnych przepisów. Istotny wpływ na proponowany przez Autora sposób interpretacji przepisów prawa stanowiących podstawę ustalania odpowiedzialności cywilnej wywiera zasada neminem laedere, której charakter prawny i znaczenie zostały omówione w opracowaniu.
Dr Bogusław Lackoroński jest adiunktem w Zakładzie Prawa i Instytucji Międzynarodowych Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa zobowiązań, prawa rzeczowego oraz prawa prywatnego międzyczasowego.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:143x204 mm
  • Liczba stron:408
  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788327802040
  • Data wydania:17 październik 2013
  • Numer katalogowy:230672

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher