OPIS
Książka stanowi trzeci zbiór studiów pod tytułem Etyka prawnicza. Stanowiska i perspektywy. Pierwszy zbiór – publikacja referatów przedstawianych na seminarium z zakresu etyki prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – ukazał się w 2008 r., stanowiąc pierwszy tom serii Biblioteka Etyki Prawniczej, drugi zbiór ukazał się w 2011 r. Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów Autorom, reprezentującym różne ośrodki i środowiska naukowe, przysługiwało prawo swobodnego wyboru tematyki oraz sposobu prezentacji i argumentacji. Przedstawili oni opracowania urozmaicone tematycznie i odmienne pod względem metodologicznym. Podkreślenia wymaga także udział przedstawicieli praktyki, których spojrzenie na problematykę etyki prawniczej może wzbogacić zarówno wiedzę faktyczną, jak i refleksję teoretyczną.
Na niniejszy zbiór składa się kilkanaście opracowań, rozdzielonych pomiędzy trzy części. Są one poświęcone po kolei: relacjom pomiędzy etyką prawniczą a filozofią i naukami społecznymi (część ta z istoty swojej może dostarczać najwięcej materiału o bezpośrednim charakterze refleksji teoretycznej), problemom deontologii zawodowej, przez pojęcie to (jak w poprzednim zbiorze) rozumie się kwestie ze sfery etyki prawniczej, pozostające w ścisłym związku z praktyką prawa i wykonywania zawodów prawniczych, a także ogólniejszym problemom instytucji sądownictwa i zawodów prawniczych, które pozostają w związku z etyką prawniczą, choć związek ten nie zawsze musi być bezpośredni.
Książka jest skierowana do prawników praktyków oraz przedstawicieli nauki prawa, może być także pomocna studentom prawa.