OPIS
Anatomia Hatha Jogi – wiekopomne dzieło H. Davida Coultera, pierwszy podręcznik omawiający w sposób wyczerpujący wszystkie zagadnienia praktyki hatha jogi z perspektywy zachodniej nauki o anatomii i medycynie – powstawała bardzo powoli. Pierwsze szkice autor naniósł już w roku 1976, kiedy zachęcony przez założyciela Himalayan Institute i swojego duchowego mistrza Swamiego Ramę postanowił skorelować swoje doświadczenie wykładowcy anatomii i nauk medycznych ze swoją pasją oddanego jogina. Ostateczna wersja tekstu ujrzała światło dzienne po dwudziestu prawie latach w 1995. Czas ten autor poświęcił głównie pracy wykładowcy anatomii na różnorodnych kursach anatomii jogi i hatha jogi w USA, zaś materiał książki został w dużej mierze oparty na pytaniach, jakie słuchacze tych kursów zadawali w ich trakcie autorowi.
Co prawda wielkości dzieła literackiego nie wyznacza się ilością stron, jednak w przypadku Anatomii Hatha Jogi można śmiało uznać, iż fizyczny rozmiar podkreśla wyraźnie wartość merytoryczną tekstu. Ze swoimi przeszło 100 rycinami anatomicznymi i tabelami oraz kilkuset ilustracjami, to 520 stronicowe i ważące ponad 1 kg dzieło stanowi najobszerniejsze i najpełniejsze ze wszystkich wydanych dotychczas opracowań tego tematu.
Autor analizuje w nim w szczegółach anatomiczne i fizjologiczne podstawy wykonywania wszystkich praktyk hatha-jogi: od asan, poprzez pranajamę, aż po ćwiczenia brzuszno-miednicowe i procesy oczyszczające (krija) oraz medytację. Całość wykładu podzielona jest w bardzo praktyczny sposób w rozdziały według typów wykonywanych ćwiczeń, a przyjętym kryterium było funkcjonalne zaangażowanie struktur anatomicznych i fizjologicznych w danym typie ćwiczenia. Oddzielnie więc opisane są skłony, skręty czy pozycje stojące, nie zaś np. pozycje siedzące czy leżące. Taki porządek nie tylko ułatwia zrozumienie podstaw mechanicznych zaangażowania w ćwiczenia hatha jogi, ale również niezwykle zręcznie stwarza możliwość zastosowania całości w praktyce.
Dzięki temu Anatomia Hatha Jogi nie tylko jest nieodzownym kompendium wiedzy o ciele i jego strukturach, układach i funkcjach dla każdego jogina – czy początkującego, czy też zaawansowanego – ale może być również źródłem inspiracji na wiele lat niezwykle satysfakcjonującej i udanej praktyki jogi w pełni zgodnej z wymogami zdrowia i natury naszego organizmu.