OPIS
Wybierając się na spacer, zastanawiamy się, jakie wybrać miejsce, aby uniknąć zgiełku miasta oraz spędzić kilka godzin w przyjaznym, zdrowym otoczeniu. Dokonując przeglądu samochodu, pamiętamy o wyczyszczeniu systemu klimatyzacyjnego. Jadąc na wakacje, wybieramy miejscowości oddalone od ośrodków przemysłowych. Zapominamy jednak, że zdecydowaną większość naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, w tym przede wszystkim w miejscu zamieszkania i pracy. Kreując wnętrza, bardzo często skupiamy się na funkcjonalności i aspektach wizualnych, zapominając o wielu niezwykle istotnych uwarunkowaniach wpływających zarówno na nasze zdrowie i samopoczucie, jak i stan otaczającego nas środowiska naturalnego. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że przewlekłe przemęczenie, bóle głowy, zły nastrój może być właśnie syndromem “chorego” budynku lub pomieszczenia.
Niniejsza książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym pozycją, która ukazuje poszczególne aspekty projektowania wnętrz zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Przedstawione jest w niej szerokie spektrum problemów - począwszy od jakości powietrza, hałasu, energochłonności, aż po kwestie specyfiki procesów produkcyjnych materiałów budowlanych i przedmiotów wyposażenia wnętrz.
Publikacja jest wynikiem wieloletnich obserwacji oraz doświadczeń zawodowych autorów, pozyskiwanych zarówno w Polsce, jak i podczas wyjazdów zagranicznych.
Książka przeznaczona jest zarówno dla projektantów wnętrz posiadających rozległe doświadczenie zawodowe jak i przygotowujących się do wykonywania tego zawodu. Zapewne zainteresuje również czytelników, którzy przymierzają się do kształtowania własnej przestrzeni życiowej a jednocześnie zdają sobie sprawę z potencjalnego wpływu "zdrowego" projektu na najbliższe otoczenia, stan zdrowia, zdolność funkcjonowania oraz zrównoważony rozwój w ekosystemie.