OPIS
Czy stolarz Georg Elser, który zdetonował bombę mającą zabić Hitlera, działał w pojedynkę? A może był tylko marionetką w rękach Heinricha Himmlera? Jakimi motywami kierował się szwajcarski student Marcel Bavaud, który w 1938 roku jeździł za Hitlerem po całych Niemczech z pistoletem automatycznym? Dlaczego Rudolph-Christoph Freiherr von Gersdorf zdecydował się na atak samobójczy w berlińskim Starym Arsenale i co stanęło mu na przeszkodzie? Czy zamach Clausa Schenka Grafa von Stauffenberga 20 lipca 1944 r. w Wilczym Szańcu mógł zakończyć się sukcesem? Odpowiedź na te i dziesiątki innych pytań przynosi niniejsza książka.
Od chwili dojścia do władzy Adolf Hitler był obiektem dziesiątek zamachów planowanych na jego życie. Większość z nich nie doszła do skutku lub zakończyła się porażką na skutek procedur bezpieczeństwa przestrzeganych przez Hitlera albo… piekielnego szczęścia, które mu towarzyszyło, infiltracji spiskowców przez Gestapo, a niekiedy ich indolencji. Ci, którzy ośmielili się podnieść rękę na Führera, zapłacili największą cenę: ich prochy rozrzucono w nieznanych miejscach, dzieci skierowano do domów dziecka pod zmienionymi nazwiskami, a bliskich do obozów koncentracyjnych.
Nienawiść Hitlera do tych, którzy podnieśli na niego rękę, pragnąc ocalić Niemcy przed zagładą, kazała mu zabijać spiskowców także wtedy, gdy kleszcze wojsk sowieckich zaciskały się wokół Berlina. Poznajmy dzieje tych, którzy odważyli się marzyć o świecie bez Hitlera i zapłacili za te marzenia najwyższą cenę.
Możesz oddać nas w ręce kata, ale za trzy miesiące oburzony i cierpiący naród wezwie cię do odpowiedzialności i przeciągnie żywego po błocie leżącym na ulicach.
– Feldmarszałek Erwin von Witlzeben do sędziego Rolanda Freislera, który skazał go na karę śmierci
Wierzę, że zrobiłem dużo, by odpokutować za winy, które są naszym dziedzictwem.
– Peter Graf Yorck von Wartenburg, fragment ostatniego listu do żony