OPIS
Już w czasach Imperium Romanum chętnie podróżowano po Helladzie, odwiedzając najważniejsze miasta, sanktuaria czy lokalne miejsca kultu. Równocześnie poznawano historię, mitologię i wierzenia tak podziwianej przez starożytnych Rzymian cywilizacji greckiej. Jednym z takich podróżników był Pauzaniasz. W trakcie swojej podróży po Helladzie odwiedził dziesiątki mniejszych i większych miast, wiosek czy po prostu miejsc związanych z lokalnymi kultami oraz historycznymi wydarzeniami.
Po upływie prawie dwóch tysięcy lat Wojciech Machowski, autor książki Śladami Pauzaniasza, zaprasza nas do odbycia wędrówki po Grecji razem z Pauzaniaszem. Prezentuje najważniejsze informacje na temat trzydziestu najciekawszych stanowisk i największych odkryć archeologicznych w kolebce naszej europejskiej cywilizacji. Wśród nich znalazły się te najbardziej znane, jak: Ateny, Sparta, Olimpia, Delfy czy Mykeny, ale również i te leżące nieco na uboczu: Oropos, Nemea, Messena, Alifejra lub Bassaj. Autor konfrontuje ich współczesny wygląd z opisem z przewodnika Pauzaniasza. W niektórych przypadkach, tak jak w Mykenach czy Pylos, dzięki pracy kilku pokoleń archeologów, widzimy dziś znacznie więcej niż mógł ujrzeć Pauzaniasz.
Publikacja jest uzupełniona licznymi kolorowymi fotografiami oraz planami, zarówno całych stanowisk, jak i pojedynczych budowli. Czytelnicy, którzy chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę dotyczącą archeologii starożytnej Grecji, znajdą tu również krótki rys chronologiczny oraz spis najważniejszych pozycji bibliograficznych.
Książka ta z powodzeniem może być również wykorzystywana jako podręcznik przez studentów archeologii, historii czy historii sztuki. Jest to równocześnie pierwszy wydany w Polsce przewodnik archeologiczny po Grecji.