OPIS
Zasadniczym celem ustawy z 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych była likwidacja Państwowego Arbitrażu Gospodarczego i przekazanie rozpoznawania spraw związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorców działalności gospodarczej sądom powszechnym.
W komentarzu omówiono status ustrojowy i organizacyjny oraz zasady ustalenia właściwości i kognicji sądów gospodarczych i wyjaśniono praktyczne aspekty omawianych zagadnień. Szczególną uwagę poświęcono definicji sprawy gospodarczej, usuniętej z Kodeksu postępowania cywilnego nowelizacją z 16 września 2011 r. Dokonano także szczegółowego przeglądu spraw rozpoznawanych przez sądy gospodarcze. Omówiono również zmiany, jakie komentowana ustawa wprowadziła do licznych aktów prawnych, m.in. Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o radcach prawnych.
Publikacja zawiera liczne praktyczne przykłady, a także odwołuje się do orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych oraz piśmiennictwa. Uwzględniono najnowsze zmiany prawa, w szczególności wyjaśniono zasady rozpoznawania spraw gospodarczych po uchyleniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.
Książka jest adresowana do sędziów, adwokatów i radców prawnych, aplikantów i studentów prawa, a także innych osób zawodowo zainteresowanych opisywaną tematyką.