OPIS
Wspomnienia Zdzisława Dostawa pt. "Pod prąd" to historia jednej rodziny od 1939 roku przez okupację niemiecką i lata powojenne do upadku PRL-u.
Rodzina Dostawów była zdecydowana w niechęci do komunizmu i potrzebie pielęgnowania tradycji patriotycznych w wychowywaniu dzieci. Ale zarazem starała się przystosować do wymogów nowej rzeczywistości. Jeden z braci matki zaangażował się w proces odbudowy kraju i piastował dosyć wysokie stanowisko w administracji krajowej. Natomiast drugi brat przed wojną trochę komunizował i znalazł się po 1939 roku w Kraju Rad. Wrócił do Polski absolutnie wyleczony z komunizmu i nigdy nie chciał opowiadać, co tam przeżył. Nabawił się obsesyjnej alergii na ten temat. W swoim domu w Pruszkowie zabił deskami okna wychodzące na Wschód.
We wspomnieniach Zdzisława Dostawa niewątpliwym wzorem dla ukształtowania jego osobowości i poglądów był ojciec, człowiek gwałtowny i silny, pełen niewyczerpanej żywotności. Zmagał się w okowach rzeczywistości PRL-u, próbując zachować niezależność i wierność swoim zasadom. Nie zrobił kariery, nie zapisał się do rządzącej partii, egzystował na uboczu jak wielu uczciwych Polaków w tamtych czasach. Pragnął zapewnić godziwe warunki rodzinie i wychować dzieci na uczciwych ludzi.
Ze Wstępu Marka Nowakowskiego