OPIS
Zwycięzca Nagrody Fitzgeralda. Powieść dla wielbicieli Śniadania u Tiffany’ego i Wielkiego Gatsby’ego
Gdy w ostatnią noc 1937 roku pijana szampanem i jazzem Katey obserwowała twarz Tinkera, była przekonana, że wie już o nim wszystko. Dobrze urodzony, dobrze wychowany, bogaty. Należeli do innych światów. A przecież w życiu nic nie jest takie czarno-białe i oczywiste. Szczególnie, gdy starasz się przeżyć w Nowym Jorku, wśród ludzi, którzy twoją miesięczną pensję potrafią wydać na jedną kolację. Szczególnie, gdy w grę wchodzą uczucia i ambicje.
Dobre wychowanie to czarująca opowieść w stylu retro przenosząca nas do szalonego Nowego Jorku lat trzydziestych, w którym zdarzają się zarówno romantyczne miłości, jak i niebezpieczne związki. To historia młodej dziewczyny, która musiała poznać zasady gry obowiązujące w świecie wielkich oczekiwań, pragnień i pieniędzy, by pozostać sobą i nie stracić tego, co dla niej najważniejsze.
* * *
Wspaniała książka. Dowcipna, czarująca, mądra
David Nicholls, autor Jednego dnia
To ważne, aby wbrew wszystkiemu pozostać wiernym swoim zasadom. Polecam!
Urszula Dudziak
Ta powieść to podróż w świat końca lat trzydziestych, do fascynującego, pełnego możliwości i trudnych wyzwań Nowego Jorku, a wszystko z jazzem w tle, czyli tak jak lubię!
Dorota Miśkiewicz
Ta wspaniała debiutancka powieść o życiu na Manhattanie w czasach Wielkiego Kryzysu zasługuje na uwagę. [...] Siła "Dobrego wychowania" leży w celnym, nakreślonym pewną ręką [...] portrecie Manhattanu późnych lat 30. [...] Pierwsi recenzenci ks iążki Amora Towlesa prawie wszyscy porównywali go do Francisa Scotta Fitzgeralda . Po co komu potrzebne takie porównania? Już na podstawie "Dobrego wychowania" widać, że bycie Amorem Towlesem jest wystarczająco prestiżowe samo w sobie.
Wall Street Journal
W swojej błyskotliwej powieści Towles wskrzesza Manhattan rodem z czarno-białych filmów, w złotej erze szalonych komedii, dziewczęcych przyjaźni i burzliwych romansów. [...] Towles portretuje młodych Amerykanów w niełatwych czasach, walczących o stworzenie sobie prawdziwego życia.
The New York Times Book Review
Tętniąca życiem, pełna błyskotliwych obserwacji historia młodej sekretarki z Brooklynu, która wnika w towarzystwo modnej młodzieży z wyższych sfer na Manhattanie lat 30. To także [...] pełen czułości portret wybuchowej mieszanki jazzowych klubów dzielnicy Village, kawiarni na Wall Street, pałaców w Midtown Champagne i spelunek na Lower East Side.
"Inside the List,” The New York Times Book Review
Włącz nagrania Billie Holiday, nalej sobie martini i zanurz się w pełnej zwrotów akcji historii Katey Kontent. [...] [Towles] wyraźnie świetnie zna świat wy ższych sfer o którym pisze, tak samo jak żywiołowe, czasem pełne brawury osobowości, jakie go zaludniają.
People
Rewelacyjnie napisany [...], celny debiut w świetnym stylu . [...] Szczegóły historyczne [...] są dopracowane i poruszają wyobraźnię [...], ale nigdy nie odwracają uwagi czytelnika od bohaterów. Ich problemy są ponadczasowe: kwestie tożsamości i poszukiwania własnej wartości, pokazane bez upiększeń na tle niełatwych realiów.
The Boston Globe
Wspaniały debiut. [...] Towles [porusza] wielkie tematy, takie jak miłość i różnice klasowe, łut szczęścia i spotkania wyreżyserowane przez przeznaczenie, które dały życie powieściom Edith Wharton, takim jak "Świat zabawy" i "Wiek niewinności".
The Chicago Tribune
Nawet najbardziej znużony mieszkaniec Nowego Jorku dostrzeże piękno "Dobrego wychowania" Amora Towlesa, tego portretu w kolorze sepii, przedstawiającego niezwykłe grono światowców, torujące sobie drogę na Manhattanie.
The San Francisco Chronicle
* * *
Powieść Dobre wychowanie ukazała się nakładem wydawnictwa Viking/Penguin w 2011 roku i trafiła na listy bestsellerów "New York Timesa”, "Boston Globe” i "Los Angeles Timesa”.
Książka ta została uznana przez "The Wall Street Journal” za jedną z czołowych propozycji w dziale beletrystyki wydanych w 2011 roku.
Francuski przekład Dobrego wychowania został uhonorowany Prix Fitzgerald 2012.
Obecnie powieść jest tłumaczona na 15 języków.