Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.
Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym "wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.
* * *
W tym życiu pozornie tak pozbawionym wielkich zewnętrznych wydarzeń, w którym marksizm nieprzypadkowo stopił się z romantyzmem, jest trud Syzyfa.
Juliusz Kurkiewicz, "Gazeta Wyborcza"
Czym w epoce popkultury jest erudycja połączona z intelektualną odwagą? Maria Janion dowodzi, że prawdziwym skandalem.
Piotr Bratkowski, "Newsweek"
Jesteśmy u podstaw opowieści o ludzkim istnieniu imieniem Maria Janion, opowieści, która może opisywać także nasz los.
Andrzej Franaszek, "Tygodnik Powszechny"
Taka szczera rozmowa mogła się wydarzyć tylko pomiędzy ludźmi, którzy się lubią, szanują, którzy mają do siebie zaufanie, może nawet przyjaźnią.
Remigiusz Grzela
Mistrzyni - tak mówią o prof. Marii Janion jej studenci.
Agata Szwedowicz, PAP
Profesor Janion jest bardzo krytyczną badaczką literatury i zawsze dawała diagnozy bardzo nowoczesne.
Kazimiera Szczuka w programie "Wszystko o kulturze"
* * *
Książka wydana dzięki wsparciu Fundacji Róży Luksemburg oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.