OPIS
Barona Frankensteina i stworzone przez niego monstrum powołała do życia literacka wyobraźnia Mary Shelley, ale dopiero za sprawą medium filmowego wątek "nowego Prometeusza", tworzącego człowieka z kawałków zwłok, stał się jednym z najważniejszych mitów współczesności. Odkąd Boris Karloff zdefiniował wizerunek monstrum w słynnym filmie z 1931 roku, w świadomości milionów ludzi słowo "Frankenstein" zagościło jako synonim filmowego potwora, symbol całego nurtu opowieści grozy.
Frankenstein 100 lat w kinie Rafała Donicy to bogate źródło informacji na temat powieści Mary Shelley i pasjonująca historia zadomawiania się frankensteinowego mitu w kulturze masowej. Bogato ilustrowane, napisane barwnym językiem kompendium przedstawia ewolucję legendy, począwszy od kart powieści, poprzez adaptacje sceniczne, ponad sto pięćdziesiąt ekranizacji i zaskakujących wersji filmowych, na parodiach, reklamach i nawiązaniach do postaci Frankensteina kończąc.
Rafał Donica, rocznik 1977. Od chwili obejrzenia Łowcy androidów - pasjonat kina. Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Założyciel i redaktor naczelny (w latach 1999-2012) portalu FILM.ORG.PL. Publikował w kwartalniku LŚNIENIE oraz miesięcznikach CKM, CINEMA i FILM.
Od seansu Frankensteina Jamesa Whale'a - niepoprawny wielbiciel postaci monstrum, z jasno wytyczonym celem obejrzenia wszystkich ekranizacji książki Mary Shelley i usystematyzowania informacji na temat filmów ze słowem "Frankenstein" w tytule.