OPIS
Płyta zawiera trzy oficjalne wersje Mazurka Dąbrowskiego - Hymnu Polski wykonywane podczas uroczystości państwowych. Są to:
1. wersja orkiestrowa - 1 zwrotka
2. wersja orkiestrowa - 4 zwrotki
3. wersja z tekstem - 4 zwrotki.
Nagrania, w obowiązującej orkiestracji Kazimierza Sikorskiego i Jana Maklakiewicza, zostały dokonane przez Chór i Orkiestrę Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, próbowano ustalić, która z patriotycznych pieśni powinna zostać hymnem narodowym. Ostatecznie przyjęto, że będzie to Mazurek Dąbrowskiego. W dniu 15 października 1926 roku ukazał się okólnik Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, w którym ogłoszono obowiązujący (również do dziś) tekst 4 zwrotek hymnu.
Mazurek Dąbrowskiego, znany również jako: Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, Pieśń Legionistów Polskich, Jeszcze Polska nie zginęła. Autor tekstu - Józef Wybicki poeta, dyplomata, uczestnik konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego, przebywał we Włoszech, współorganizując a następnie uczestnicząc w Legionach Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego, pełniących wojskową misję przy armii Napoleona.
W 1797 roku w Reggio Dell`Emilia w północnych Włoszech, podczas uroczystości na cześć generała Dąbrowskiego i na pożegnanie polskiego wojska, które Bonaparte wzywał w inne miejsce, została wykonana po raz pierwszy okolicznościowa pieśń, dedykowana generałowi Dąbrowskiemu i Legionistom. Do wiersza własnego autorstwa, zapewne sam Wybicki dobrał jedną z bardziej znanych wówczas melodii - ludowego mazura. Od tego momentu pieśń towarzyszyła Legionom, najpierw na szlakach bitew napoleońskich, by w latach już Księstwa Warszawskiego (1807-1815) być powszechnie śpiewanym hymnem. Dalsza historia Mazurka Dąbrowskiego wiąże się z kolejnymi powstaniami narodowymi, by w roku 1926 stał się on hymnem narodowym. (Polskie Nagrania) Pieśni patriotyczne, wypełniające drugą część płyty, pochodzą z lat walki o niepodległość - z kolejnych powstań narodowych. Płyta ukazuje się 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.