OPIS
Książka w 2 wersjach językowych: polskiej i angielskiej. W roku 2010 minęło trzydzieści lat od śmierci Mariana Rejewskiego, znamienitego absolwenta i pracownika Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Poznańskiego.
Wspomnienia Mariana Rejewskiego stanowią wyjątkową okazję poznania, z pierwszej ręki, matematycznej przygody związanej ze złamaniem szyfrów najsłynniejszej maszyny szyfrującej-niemieckiej Enigmy Marian Rejewski był liderem grupy trzech absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, która dokonała przełomu w kryptologii.
Pracując w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego, Rejewski wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim złamali szyfry Enigmy za pomocą nowatorskiego i głęboko oryginalnego instrumentarium opartego w pełni na metodach matematycznych. Metody łamania szyfrów Enigmy ujawnili francuskim i brytyjskim sprzymierzeńcom.
Historycy nie są zgodni w ocenie wpływu polskich kryptologów na przebieg II wojny światowej. Jednak nawet najbardziej ostrożni przyznają, że ich sukces przyczynił się do skrócenia tej wojny o co najmniej dwa lata. Po wielu latach w liście do przyjaciela ze studiów Rejewski napisał ze wzruszającą skromnością: Wiele teraz hałasu wokół naszego złamania Enigmy. A myśmy przecież nie zrobili nic poza zastosowaniem wiedzy, którą na pierwszym roku studiów przekazali nam Krygowski i Abramowicz.
Droga Mariana Rejewskiego i jego kolegów do zasłużonej sławy była jednak długa i niełatwa. Przez wiele lat ich osiągnięcia pozostawały w cieniu, a ich postaci powoli i z trudem przebijały się do europejskiej, a nawet polskiej, świadomości historycznej. By oddać hołd trzem kryptologom i utrwalić intelektualną więź ze swoimi wybitnymi absolwentami, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wydaje wspomnienia Mariana Rejewskiego drukiem.