OPIS
Podręcznik zawiera nowatorskie pod względem formy i treści ujęcie złożonej tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych. To jedyna publikacja na rynku wydawniczym, w której problematyka dotycząca polskich i europejskich finansów prezentowana jest w układzie alfabetycznym.
Hasłowe przedstawienie materii znacznie ułatwia poszukiwanie konkretnych informacji. Struktura pracy nawiązuje do sekwencji omawiania poszczególnych kwestii w toku wykładu akademickiego oraz formułowanych następnie w testach egzaminacyjnych pytań, na podstawie których weryfikowana jest wiedza studentów. Prosty język i podręcznikowa formuła opracowania sprawiają, że może ono stanowić istotna pomoc dydaktyczna zarówno dla osób rozpoczynających edukacje w sferze finansów publicznych, jak i praktyków, których działalność wymaga podstawowej znajomości zagadnień z tego zakresu.
Sumaryczne ukazanie problemów umożliwia wyjaśnienie podstawowych terminów używanych nie tylko w języku prawniczym, lecz także w języku debaty publicznej - w książce uwzględniono i zestawiono pojęcia często błędnie używane w tej debacie (np. deficyt budżetu państwa i deficyt sektora finansów publicznych). Aktualność zaprezentowanych w kompendium akademickim zagadnień pozwala na uporządkowanie wiedzy o nowych instytucjach finansów publicznych, takich jak: Wieloletni Plan Finansowy Państwa, budżet środków europejskich, audyt wewnętrzny, kontrola zarządcza.