OPIS
Czy przyczyny wojen i konfliktów zbrojnych zawsze są takie same? Jaką rolę pełnią współcześnie siły zbrojne państw? W jaki sposób instytucje międzynarodowe mogą wpływać na utrzymanie pokoju? Czy porozumienia dotyczące kontroli zbrojeń oraz środki budowy zaufania i bezpieczeństwa skutecznie zapewniają bezpieczeństwo międzynarodowe?
Istnienie różnic interesów między państwami, grupami społecznymi, organizacjami i innymi podmiotami gry politycznej jest rzeczą naturalną i nieusuwalną. (...) Bez względu na to jaką z licznych teorii uznamy za właściwą, pozostaje faktem, iż spory i konflikty międzynarodowe towarzyszą ludzkości od początku jej dziejów i jako takie muszą być uznane za naturalne. Nie każda jednak różnica interesów musi wieść do sporu, a nie każdy spór do wojny. Wojna jest zatem zjawiskiem szczególnym – jak pisał Carl von Clausewitz – jest „jedynie kontynuacją polityki innymi środkami”. Na przestrzeni dziejów zmieniała oczywiście swe formy, zarówno z uwagi na postęp technologiczny, jak i cywilizacyjny, kształtujące metody i cele jej prowadzenia. (fragment tekstu)
Przemysław Żurawski vel Grajewski – doktor, adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Łódzkiego, profesor wizytujący Białoruskiego Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie. Od 2007 r. stały komentator kontraktowy TVInfo w zakresie wydarzeń międzynarodowych. W latach 2005–2006 ekspert EPP-ED w Parlamencie Europejskim, redaktor „The Portfolio” – Ukrainian and East European Bulletin. Wykładał w Collegium Civitas, Krajowej Szkole Administracji Publicznej, Centrum Europejskim Natolin. Autor wielu publikacji naukowych, m.in.: Polityka Unii Europejskiej wobec Rosji a interesy Polski 1991–2004 (2008), Stany Zjednoczone wobec problemu kontroli zbrojeń w dobie Komisji Przygotowawczej do Konferencji Rozbrojeniowej (1925–1930) (2000).