OPIS
Podręcznik przedstawia całość zagadnień prawa wykroczeń, tj. materialne prawo wykroczeń w zakresie zagadnień części ogólnej, charakterystykę części szczególnej Kodeksu wykroczeń oraz niezbędne wiadomości o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Zawiera również informacje o drodze rozwojowej systemów prawa wykroczeń w Europie, o ewolucji polskiego prawa wykroczeń od 1919 r. do zasadniczej zmiany modelowej w 2001 r. Część materialna obejmuje zasady odpowiedzialności oraz kary i ich orzekanie. Charakterystyka części szczególnej zawiera prezentację poszczególnych grup wykroczeń znajdujących się w Kodeksie wykroczeń z 1971 r. W części procesowej przedstawiono rozwiązania Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia z 2001 r., uchwalonego w związku z przekazaniem wykroczeń do orzecznictwa sądowego.
Podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów studiów prawniczych i administracyjnych. Może służyć także aplikantom i w odpowiednim stopniu praktykom. Zawiera bogatą i aktualną literaturę przedmiotu ułatwiającą poznawanie zagadnień bardziej szczegółowych oraz skorowidz rzeczowy, uwzględnia również orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Prof. dr hab. Tadeusz Bojarski jest kierownikiem Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wykłada na kierunkach prawniczych i administracyjnych prawo karne, prawo karne skarbowe, prawo wykroczeń, prawo nieletnich (UMCS, Politechnika Radomska). Autor wielu prac naukowych z tego zakresu.