OPIS
"Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowinaszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały" - tak po odniesionej wiktorii wiedeńskiej zaczął Jan III Sobieski list to żony.
"Porażka i przegrana […] była to przeogromna, klęska taka, jaka od powstania państwa [osmańskiego] nigdy jeszcze się nie wydarzyła" - potwierdzał słowa Sobieskiego silahdar Mehmed aga w swojej kronice.
Jak duża w tym zwycięstwie była zasługa husarii? Na to pytanie odpowiada książka Husaria pod Wiedniem 1683. Czytelnikznajdzie także kompleksowy opis i liczne ilustracje tego rycerstwa, które 12 września 1683 roku stoczyło bitwę, przez wielu uważaną za przełomową w historii świata.
Radosław Sikora - doktor nauk historycznych, ekspert do spraw husarii, autor książek i publikacji z zakresu staropolskiej wojskowości i kawalerii.
* * *
Książka wybitnego znawcy husarii to fenomenalny zbiór źródeł i relacji oraz doskonały portret formacji husarskich.
Główną zaletą tego tomu jest jednak odkłamanie wielu nieścisłości dotyczących „niezwyciężonych”. Po co Polacy malowali konie, jak te specjalnie tresowane zwierzęta walczyły z ufortyfikowaną piechotą, po co husarzom były słynne skrzydła? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań tłumaczą na tyle wyczerpująco fenomen polskiej jazdy, że w zasadzie zbędne jest wyjaśnienie, dlaczego logo z husarzem ma dziś tak wiele naszych firm i instytucji.
Z recenzji "Focusa Historia" (dot. pozycji "Z dziejów husarii")