OPIS
Nowa propozycja Wydawnictwa C.H. Beck Komentarza do Kodeksu karnego obejmuje wyjaśnienia do całości przepisów zawartych zarówno w części ogólnej, szczególnej, jak i wojskowej, oraz w Przepisach wprowadzających Kodeks karny.
Stanowi zatem pełne przedstawienie wszystkich kwestii związanych z: zasadami odpowiedzialności karnej, pojęciem przestępstwa, systemem stosowanych środków penalnych, obowiązywaniem Kodeksu karnego w przestrzeni terytorium Polski i Unii Europejskiej, oraz katalogiem czynów zabronionych stypizowanych w części szczególnej. Analizą objęto także przepisy części wojskowej przedstawiając rozważania dotyczące zarówno zasad odpowiedzialności karnej żołnierzy, jak i przewidzianego dla nich specyficznego katalogu przestępstw.
Komentarz uwzględnia najnowszy stan prawny poddając wnikliwej analizie wszystkie nowelizacje wprowadzone do Kodeksu karnego, od czasu jego uchwalenia do chwili obecnej, tj.: wprowadzenie sankcji za łamanie stadionowego zakazu wstępu na imprezę masową, zwiększenie kompetencji sądu w zakresie orzekania środków związanych z poddaniem sprawcy próbie przy warunkowym umorzeniu postępowania czy też możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności osoby za wprowadzanie w błąd instytucji użyteczności publicznej w przypadku celowego informowania o zagrożeniu, które nie istnieje. Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych w wielu istniejących już instytucjach kodeksowych, jak i nowych konstrukcji dogmatycznych. W szczególności dokonano interpretacji przepisów zawierających nowe typy przestępstw służące kryminalizacji nasilających się groźnych zjawisk społecznych, jak grooming czy stalking. W Komentarzu przywołano najnowsze orzeczenia Sądu Najwyższego, Sądów Apelacyjnych, Trybunału oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co umożliwia zapoznanie się nie tylko z najnowszym stanem prawnym i wykładnią prezentowaną w literaturze przedmiotu, ale także z aktualnym orzecznictwem.
Jednotomowy charakter komentarza pozwala na wygodne i szybkie zapoznanie się z najważniejszymi poglądami doktryny oraz judykatury w zakresie wiodących interpretacji przepisów Kodeksu karnego. Komentarz ten stanowi zatem nieodzowną pomoc dla praktyków prawa karnego, w tym organów wymiaru sprawiedliwości: sędziów, prokuratorów, referendarzy sądowych, obrońców oraz stron i innych uczestników postępowania karnego. Jednotomowe wydanie w atrakcyjnej cenie jest także doskonałym narzędziem pracy i źródłem wiedzy dla aplikantów i studentów prawa.