OPIS
Stan prawny na 1 maja 2012 roku.
Tymczasowe aresztowanie to monografia, która w sposób całościowy przedstawia problematykę jednej z najbardziej kontrowersyjnych instytucji w polskim procesie karnym. Opisuje materialne i formalne warunki jego stosowania w poszczególnych stadiach procesowych, jak również ustawowy model kontroli postanowień w przedmiocie tymczasowego aresztowania. Autor analizuje cele, funkcje i podstawy tego środka zapobiegawczego, uwzględniając poglądy doktryny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, a także międzynarodowe akty prawne, w tym orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Tymczasowe aresztowanie jest najbardziej dotkliwą ingerencją w sferę praw i wolności jednostki i z tych przyczyn wywołuje duże zainteresowanie nie tylko wśród prawników. Konieczność zapewnienia obowiązujących standardów w zakresie jego stosowania sprawia, że zagadnienia dotyczące tego środka izolacyjnego wymagają nieustannej weryfikacji i aktualizacji – także w kontekście zmian w prawie karnym procesowym. Książka odnosi się zatem do propozycji zmian w zakresie tymczasowego aresztowania, jakie zostały przedstawione w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego opracowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego działającą przy Ministrze Sprawiedliwości.
Monografia adresowana jest przede wszystkim do sędziów, prokuratorów i adwokatów. Pomocna będzie także aplikantom tych zawodów prawniczych.
Krzysztof Dąbkiewicz – sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Toruniu, autor komentarza do Kodeksu karnego wykonawczego oraz kilkunastu publikacji z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, a także prawa wykroczeń.