OPIS
Autor pokazuje – w błyskotliwej analizie, która rzuca wyzwanie zastanym schematom – że z dwóch sił, które składają się na władzę dominacji i wyzysku, najistotniejszą wcale nie jest przemoc stosowana przez stany, kasty lub klasy dominujące w społeczeństwie, ale przyzwolenie zdominowanych na ich zdominowanie. „Czarną skrzynką”, którą myśl musi dogłębnie zbadać, jeśli chce mieć wpływ na ewolucję naszego społeczeństwa, jest właśnie mechanizm produkcji i reprezentacji podzielanych przez wzajemnie sobie przeciwstawne stany, kasty i klasy – ale również i płcie. Oto jeden z wielkich problemów nauk społecznych, o poważnych konsekwencjach naukowych i politycznych.
Lektura obowiązkowa dla studentów etnologii, antropologii kultury, socjologii, kulturoznawstwa, a także ekonomii czy filozofii
Maurice Godelier (ur. 1934) rozpoczynał pracę naukową u Fernanda Braudela w VI sekcji École Pratique des Hautes Études (EPHE), potem był asystentem Claude’a Lévi-Straussa i otrzymał tytuł profesora College de France, od 1975 roku jest dyrektorem studiów w École des Hautes Études en Sciences Sociales. W roku 1982 został mianowany dyrektorem naukowym CNRS (Centre national de la recherche scientifique) i szefem wydziału Sciences de l’Homme et de la Société.