OPIS
Lektura obowiązkowa, nawet jeśli nie zgadzasz się w pełni z jej wnioskami. Żyjemy w drugiej epoce keynesowskiej, a Robert Skidelsky jest po niej dobrym przewodnikiem. „Observer” Użyteczne i przekonujące wprowadzenie do tego, jak mógłby wyglądać współczesny keynesizm. „New York Times Book Review” Jasna i przekonująca krytyka współczesnej makroekonomii. „Foreign Affairs” Każdy kandydat na ministra powinien ją znać. „The Guardian”
Wielki kryzys finansowy obalił panujące dogmaty – o roli państwa w gospodarce, zbędności regulacji, „efektywnych” rynkach czy „racjonalnych” kalkulacjach. Na intelektualną scenę świata ekonomii powrócił John Maynard Keynes, gigant XX wieku, niesłusznie zapomniany przez ponad trzydzieści lat.
Robert Skidelsky przekonująco dowodzi, że myśl Keynesa jest dziś aktualna jak mało kiedy. Jego krytyka błędnych teorii i fałszywej wiary zadziwiająco precyzyjnie tłumaczy ostatnie zawirowania i wskazuje drogi wyjścia z kryzysu. Przypomina też o koniecznej – i niesłusznie zerwanej – więzi pomiędzy myślą ekonomiczną, filozofią polityki i etyką.
Robert Skidelsky - angielski historyk ekonomii. Obecnie jest profesorem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warwick w Anglii. Autor monumentalnej, trzytomowej biografii Keynesa: Hopes Betrayed, 1883–1920 (1983), The Economist as Saviour, 1920–1937 (1992), Fighting for Britain, 1937–1946 (2000). Jego artykuły ukazują się regularnie na łamach dziennika „The Guardian”. Jest stałym współpracownikiem syndykatu autorów Project Syndicate.