OPIS
SPRZEDAŻ OD 23-03-2012!
Nazywam się Tamila Soroush. I chcę mieć wszystko.
Irańskiej dziewczynie nie wolno marzyć - to zbyt niebezpieczne. Jednak Tami postanowiła, że jej podróż do Ameryki - by tam po raz pierwszy posmakować wolności - w końcu się urzeczywistni.
"Zabawna, romantyczna i skłaniająca do przemyśleń debiutancka powieść bardzo obiecującej autorki". Booklist
"Znajdziecie tu mądrość, ciepło i współczucie. Nie będziecie chciały odłożyć tej książki". Kalita Daswani, autorka Salaam, Paris
Oryginalne podejście Laury Fitzgerald do coraz popularniejszej ostatnio rodzinnej sagi o imigrantach kontrastuje ze sobą introspektywne wejrzenie w represyjny styl życia, którego doświadczyła 27-letnia Tamila Soroush w rodzinnym Iranie, z niemal nierzeczywistą wolnością, jaką cieszy się w Tucson dzięki trzymiesięcznej wizie pobytowej. Przysłana tu przez rodziców w nadziei, że "obudzi swoje szczęście" i zostanie w Ameryce jak jej starsza siostra, Tami ma trzy miesiące, by znaleźć męża i uniknąć powrotu do Iranu. Jeden z irańskich kandydatów, których podsuwają bohaterce siostra i zięć, cierpi na nerwicę natręctw, drugi okazuje się gejem z obsesją kontrolowania wszystkiego. Jednak choć swatanie idzie kiepsko, Tami nawiązuje prawdziwe przyjaźnie z uczniami uczęszczającymi na ten sam kurs angielskiego - między innymi z Nadią, imigrantką z Rosji, molestowaną przez męża bigota, a także oburzająco wyzywającą Evą, która wprowadza Tami w tajniki tańca country and western. Bohaterka porusza także serce Ike`a, kelnera z kawiarni Starbucks, który zachęca ją do zajęcia się fotografią i wysyła jej kwiaty, mimo sprzeciwu siostry. Zabawna, romantyczna i skłaniająca do przemyśleń debiutancka powieść bardzo obiecującej autorki.
Deborah Donovan
W tej nieskomplikowanej, ale uroczej imigranckiej powieści dla kobiet, Tamila Soroush, 27-letnia Iranka, leci do Tucson w Arizonie, by zamieszkać ze swoją starszą siostrą Miriam (której nie widziała od piętnastu lat) oraz jej mężem, chirurgiem ortopedą, Ardiszirem. Tami może spędzić w Ameryce trzy miesiące dzięki wizie załatwionej przez kochających rodziców, którzy chcieliby wydać ją za Irańczyka z amerykańskim paszportem, by mogła zostać w USA. Tami zgadza się na ten plan, bo: "zamążpójście to niewielka cena za możliwość pozostania na ziemi obiecanej". Jednak po drodze na kurs angielskiego Tami spotyka Ike`a, życzliwego Amerykanina pracującego w Starbucksie, który próbuje tam zarobić na własną sieć kawiarni. Aranżowane randki z Irańczykami spełzają na niczym, gdy tymczasem uczucia Tami i Ike`a są coraz silniejsze. Gdy kończy się ważność wizy, Tami staje przed trudnym wyborem. Fabuła jest jednorazowa, a rozwój akcji łatwy do przewidzenia, ale gdy obserwuje się Tami znajdującą radość w tak zwykłych czynnościach jak samotne siedzenie w domu, spacer do szkoły bez eskorty i kupowanie z siostrą bielizny, nie można nie poczuć do niej sympatii.
Publishers Weekly