OPIS
Problematyka prawa autorskiego jest obecnie jednym z ważniejszych elementów wiedzy współczesnego bibliotekarza pracującego w różnego typu bibliotekach, od naukowych do publicznych. Znajomość podstawowych zasad związanych z ochroną własności intelektualnej to obowiązek każdego bibliotekarza. Szeroki zakres usług bibliotek w zakresie działalności kulturalnej, edukacyjnej, informacyjnej, dokumentacyjnej, a także wydawniczej i naukowej determinuje wielość różnorodnych zadań stawianych przed bibliotekarzem, który na co dzień ma do czynienia z prawem autorskim. Zatem ustawa o prawie autorskim dotyka bezpośrednio szerokiej gamy działań bibliotek i oferowanych przez nią usług.
O prawie autorskim ukazało się dotychczas szereg wydawnictw. Prezentowana czytelnikom obszerna praca Bolesława Howorki jest przygotowana z punktu widzenia potrzeb bibliotekarzy. Jej treść ujęta jest w 21 rozdziałach, które uzupełnione są bibliografią oraz trzema załącznikami i skorowidzem.
Rozdziały wstępne dotyczą historii prawa autorskiego, przepisów i dyrektyw Unii Europejskiej (Konwencja berneńska) oraz przepisów o kosztach uzyskania przychodów przez twórców. Autor omówił w książce kolejno wszystkie artykuły prawa autorskiego, zwracając szczególną uwagę na kwestie ważne dla bibliotekarzy. Swoje uwagi i komentarze B. Howorka opatrzył informacjami o orzeczeniach sądowych, o wyjaśnienia ministerstw, zwłaszcza naszego resortu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnim rozdziale omówione są inne ustawy związane z prawem autorskim.
Wydana przez SBP ksiązka jest swoistym kompendium wiedzy o prawie autorskim, napisana prostym językiem, w sposób przystępny dla osób nie obytych z nomenklaturą prawną. Powinna stać źródłem informacji oraz lekturą każdego bibliotekarza.
z rec. Jadwigi Chruścińskiej opublikowanej w Poradniku Bibliotekarza nr. 3/2012