OPIS
„Nanofinanse” prezentują świat finansów z perspektywy pojedynczego człowieka, który w sposób świadomy lub nieświadomy stał się aktywnym uczestnikiem rynków finansowych. Od postępowania miliardów ludzi wchodzących aktywnie na rynki finansowe zależy koszt i trwałość wyjścia z chaosu w międzynarodowym systemie finansów. Globalny kryzys finansowy obnażył istnienie określonych przyzwyczajeń, które maja wpływ na jakość naszego życia oraz na jego funkcjonowanie. Bezpieczeństwo finansowe stało się jednym z najbardziej poszukiwanych dóbr publicznych.
W zrozumieniu następstw, jakie niesie finansjalizacja naszego dnia codziennego, warto odwołać się do podejścia instytucjonalnego – proponowana publikacja zawiera uporządkowany wykład dorobku tego nurtu w nauce o finansach.
Książka ta adresowana jest do osób, które próbują zrozumieć coraz bardziej skomplikowany świat finansów i pragną wyrobić sobie własny pogląd na temat ich obecności w życiu codziennym.
Fundamentalną cechą i zaletą recenzowanej pracy jest to, że mieści się ona w nurcie tzw. komparatystyki – studiów porównawczych, które z definicji są atrakcyjne z poznawczego punku widzenia, ale też odznaczają się ponadprzeciętnym stopniem trudności. Autor jest do realizacji tego zadania badawczego niejako z definicji dobrze przygotowany, jest bowiem i ekonomistą (finansistą) i socjologiem (najlepszy ekonomista wśród socjologów, najlepszy socjolog wśród ekonomistów). Dodać należy, że Autor podjął się badań nie nad tzw. „tematem bezpiecznym” i niekontrowersyjnym, lecz wręcz przeciwnie, tematem będącym w centrum żywych dyskusji i sporów, zwłaszcza w czasach tzw. globalnego kryzysu bankowo-finansowego, erozji zaufania do ekonomistów oraz do tradycyjnych paradygmatów”.
Prof. dr hab. Stanisław Flejterski
Kierownik Katedry Bankowości i Finansów Porównawczych
Uniwersytet Szczeciński