OPIS
Książka ma charakter podręcznika z tej części dziedziny geodezji wyższej, która traktuje o wpływie pola siły ciężkości, wytwarzanej przez Ziemię, na opracowanie wyników obserwacji geodezyjnych, astronomicznych i satelitarnych.
W pierwszych rozdziałach przedstawiono elementy teorii potencjału siły grawitacji (Newtona), siły odśrodkowej i siły ciężkości. Podano sposób określenia natężenia normalnej siły ciążenia ziemskiego i elementy aproksymacji figury Ziemi przez wirujące sferoidalne bryły pozostające w stanie równowagi. Przedstawiono pojęcie i sposób określenia potencjału zakłócającego normalne pole siły ciężkości Ziemi przez zastosowanie redukcji grawimetrycznych do zaobserwowanego przyspieszenia ziemskiej siły ciężkości. Kolejne partie książki dotyczą współcześnie wykonywanych pomiarów grawimetrycznych — absolutnych i względnych, a także problematyki wykorzystania informacji grawimetrycznych w procesie wyznaczania kształtu Ziemi oraz przy opracowaniu pomiarów geodezyjnych w ziemskim polu siły ciężkości.
Książka obejmuje zagadnienia zawarte w programie nauczania na wyższych semestrach studiów na wydziałach geodezyjnych politechnik, uniwersytetów przyrodniczych i akademii rolniczo-technicznych. Z opracowania mogą także skorzystać inżynierowie zajmujący się pomiarami grawimetrycznymi przy zakładaniu osnów geodezyjnych, w opracowaniach geodezyjnych pomiarów inżynierskich, jak też przy poszukiwaniach geofizycznych metodami grawimetrycznymi.