OPIS
Książka nawiązuje do debaty nad współczesnym obywatelstwem i zachowaniami obywatelskimi, intensywnie prowadzonej w Polsce, Europie i na świecie. W monografii przedstawione jest współczesne podejście teoretyczne do obywatelstwa – ujmowanie i badanie go nie tylko w relacji do państwa, ale również w relacji do codziennej aktywności, która wiąże się z kształtowaniem aktywnych postaw społecznych (...). Na podstawie przeglądu literatury zaproponowano w niej szerokie rozumienie obywatelstwa, które przejawia się w sześciu wymiarach zachowania obywatelskiego, reprezentujących bierną, semiaktywną i aktywną formę obywatelstwa (aktywność społeczną, polityczną, ukierunkowaną na zmiany oraz na rozwój osobisty) oraz w ogólnej postawie zaangażowania w życie społeczne.
Od Autorek
Książka zawiera wartościowe analizy teoretyczne i prezentuje rzetelne oraz pomysłowe badania. Autorki opracowały, nową i wartościową technikę badawczą, przeprowadziły oryginalne badania empiryczne. Publikacja jest napisana w sposób komunikatywny, jej czytelnikami będzie szeroka rzesza studentów, a także specjalistów z zakresu nauk społecznych.
Prof. dr hab. Andrzej Sękowski
Katedra Psychologii Różnic Indywidualnych KUL
Wysiłek włożony przez Autorki w pracochłonne analizy zasługuje na ogromne uznanie. Kilka uzyskanych wyników uważam za bardzo interesujące. Do najciekawszych zaliczyłabym:
(a) Wynik pokazujący na wyższą (i jakościowo) odmienną aktywność społeczną młodzieży z małego miasta niż z Warszawy.
(b) Wynik sugerujący, że aktywność młodzieży małego miasteczka jest w większym stopniu wyznaczona czynnikami zewnętrznymi niż osobowościowymi, podczas gdy aktywność młodzieży warszawskiej – odwrotnie.
prof. UW, dr hab. Maria Lewicka,
Wydział Psychologii UW