OPIS
WIELKI ILUSTROWANY ATLAS POLSKI
Ta wyjątkowa publikacja tworzy niezwykle bogaty obraz naszego kraju przedstawiony w 3 różnych odsłonach.
Najpierw omówione są dzieje Polski od zarania państwowości do czasów współczesnych. 87 barwnych map prezentuje tematy polityczne, gospodarcze, narodowościowe i wyznaniowe, a w ich zrozumieniu pomagają starannie opracowane legendy oraz komentarze historyków. Mapy uzupełniają tabele, wykresy i diagramy oraz 322 starannie dobrane ilustracje.
Kolejną część tworzy atlas geograficzny Polski z mapami opisującymi środowisko przyrodnicze czy też ilustrującymi zagadnienia społeczno-gospodarcze zawsze opatrzonymi profesjonalnym komentarzem. Im również towarzyszą diagramy i wykresy, a także rysunki, fotografie i ciekawostki. Ujęcie od ogółu do szczegółu, a więc Polska na tle świata, na tle Europy i według tematycznych zagadnień opracowanych dla całego kraju pomaga w ocenie naszego miejsca we współczesnym świecie. Tematy zupełnie gorące, takie jak polskie misje pokojowe, rozwój i rezultaty integracji europejskiej czy wykorzystanie w Polsce środków unijnych nadają temu opracowaniu wymiar zupełnie współczesny.
Ostatnią część tworzą informacje o walorach turystycznych Polski opisanych w postaci barwnych haseł pogrupowanych w kilka kategorii: obiekty przyrodnicze, architektury sakralnej, rezydencje świeckie, związane z kulturą ludową, wojskowe i militarne, obiekty architektury użytkowej, obiekty podziemne oraz imprezy cykliczne. Opisy te zilustrowano starannie dobranymi zdjęciami oraz mapami z precyzyjnym wskazaniem lokalizacji atrakcji turystycznych. Cały atlas kończy charakterystyka regionów Polski wyposażona w bardzo szczegółową mapę w skali 1: 750 000 oraz skorowidz nazw.
WIELKI ILUSTROWANY ATLAS ŚWIATA to prawdziwe kompendium wiedzy przydatne w każdym domu. Oprócz tradycyjnych map prezentujących kraje i regiony zawiera wiele map o tematyce społeczno-gospodarczej. Na wstępie prezentowane są zagadnienia dotyczące wszechświata i całej naszej planety. Historia naturalna Ziemi, ewolucja człowieka oraz roślin i zwierząt, procesy przyrodnicze - to tylko niektóre z nich.
Szeroki wachlarz tematów społeczno-gospodarczych pojawia się zarówno na mapach całego świata, jak i kontynentów oraz Polski. Ilustrują one najczęściej stosowane wskaźniki i przybliżają takie problemy współczesnego świata jak AIDS, analfabetyzm, bezrobocie i bieda czy degradacja środowiska.
Przed rozdziałami dotyczącymi Polski i poszczególnych kontynentów zostały umieszczone obszerne informacje tekstowe opisujące regiony i kraje. Ich atrakcyjność zwiększają zdjęcia z całego świata, do których dołączono podpisy uzupełniające tekst główny.
Ważnym atutem zwiększającym użyteczność map regionów i krajów jest oryginalne nazewnictwo. Na obszarach zamieszkanych przez różne narodowości podano nazwy w kliku językach. Ponadto szeroko zastosowano nazewnictwo polskie.
Atlas zawiera także obszerną i aktualną część encyklopedyczną. Znajdują się tam zestawienia „rekordów świata”, czyli informacje typu: najwyższe szczyty, najwyżej położone miasta. Szeroko scharakteryzowano wszystkie kraje świata, w tym nieuznawane oraz wszystkie terytoria zależne. Oprócz flag i godeł podano krótki rys historyczny, dane ogólne i społeczno-gospodarcze.
Koniecznym dopełnieniem atlasu jest obszerny indeks nazw zawierający ponad 70 000 haseł oraz mapy skorowidzowe ułatwiające czytelnikom poruszanie się po atlasie.