OPIS
Prawda może być trudna, ale jej skutki bywają chwalebne, nieprawda może być miła, ale jej skutki przerażające. Kierując się tą zasadą, znany historyk Mark Sołonin ukazuje aspekty II wojny światowej, które oficjalna rosyjska historia najchętniej by pominęła i przemilczała. Jego nowa książka opowiada właśnie o wydarzeniach, o których nie można zapomnieć: o współudziale ZSRR w rozpętaniu wojny światowej, o śmierci setek tysięcy mieszkańców oblężonego Leningradu, o okrucieństwach i samowoli Armii Czerwonej na "wyzwolonych" ziemiach, o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów, m.in. o dokonanej przez nich masakrze 60 tysięcy Polaków na Wołyniu. To lektura dla tych, którzy nie boją się wiedzieć i myśleć.
Mark Siemionowicz Sołonin, urodzony w 1958 roku w Kujbyszewie rosyjski historyk i pisarz. W roku 1975 ukończył tamtejszy Instytut Lotniczy i podjął pracę w tajnym biurze konstrukcyjnym. W okresie pierestrojki założył klub polityczny. Określany jako następca Wiktora Suworowa. Jego twórczość jest związana z frontem wschodnim II wojny światowej, na którym walczył jego ojciec. Specjalizuje się zwłaszcza w pierwszym okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej po rozpoczęciu przez Wehrmacht operacji Barbarossa.
Dokonał między innymi zestawienia gotowości bojowej Związku Radzieckiego w 1941 r., wykazując, że w rzeczywistości było to państwo dużo lepiej uzbrojone od hitlerowskich Niemiec, zaś jego polityka zagraniczna w latach 1939-1941 była prowojenna. Przyczynę klęski Armii Czerwonej w pierwszych tygodniach wojny z Niemcami upatrywał w panice, masowych dezercjach i błędach w dowodzeniu, a także w nieprzychylnej stalinowskiemu państwu postawie jego obywateli. Podważył wiele mitów propagandy ZSRR. Jego twórczość stoi w opozycji do wielu tez oficjalnej historiografii radzieckiej.
* * *
"Pragnę wyrazić Markowi Sołoninowi wdzięczność, zdjąć czapkę i pokłonić mu się do ziemi".
Wiktor Suworow