OPIS
Postęp techniczny wymaga nieprzerwanej pracy nad doskonaleniem istniejących i opracowaniem nowych materiałów. Podczas przyswajania podstaw teoretycznych i w praktyce laboratoryjnej perspektywicznym jest zastosowanie techniki obliczeniowej, a w szczególności komputerów personalnych (KP). Za ich pomocą można realizować indywidualne studia słuchaczy mających różne przygotowanie merytoryczne. Pozwala to rozszerzyć horyzonty techniczne czytelników i rozwinąć inicjatywę samokształcenia.
Zastosowanie KP w badaniach naukowych daje możliwość (pod warunkiem wykorzystania matematycznego modelowania) prowadzenia teoretycznie i praktycznie skomplikowanych studiów, zamieniając je w szczególnie pracochłonny i złożony eksperyment. Zastosowanie KP w badaniach jest niemożliwe bez odpowiedniego oprogramowania i wskazówek dotyczących jego wykorzystania.
Skrypt pozwoli studentom zapoznać się z zasadami matematycznego modelowania w dziedzinie właściwości mechanicznych materiałów konstrukcyjnych. Jest to szczególnie istotne dla czytelników, którzy zapoznali się z klasyczną "Mechaniką materiałów", "Wytrzymałością materiałów" i "Teorią sprężystościm.
W ostatnich latach naukowcy opracowali wiele stopów charakteryzujących się pamięcią kształtu. Ich możliwości funkcjonalne są większe niż materiałów tradycyjnych. Pozwala to na ich zastosowanie w medycynie, technice, technologiach kosmicznych itp. Wiadomości o ich właściwościach można zna
Ieżć w monografiach LIKCHACHEVA, KUZMINA, KAMIENCEVOJ (1987); BOJARSKIEGO i MORAWCA (1989); LIKCHACHEVA, MALININA (1993); Podstawach termodynamiki... (1996); TUSINA, KONDRATIEVA, KCHACHINA (1998) lub zapoznać się z nimi na specjalnych wykładach, poświęconych tym materiałom. Skrypt może być wykorzystany w laboratoriach naukowych i odpowiednich pracach laboratoryjnych, będących dopełnieniem istniejących prac z inżynierii materiałowej. W skrypcie zawarte są teoretyczne podstawy komputerowego "konstruowania" materiałów oraz wybranych metod doświadczalnych opartych na wykorzystaniu dyfrakcji elektronów i promieni Rentgena na sieci krystalicznej ciała stałego.
Komputerowa symulacja wybranych właściwości ciała stałego często pozwala zastąpić drogie metody doświadczalne i jest obecnie powszechnie stosowana w badaniach naukowych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku współczesnych materiałów funkcjonalnych.