OPIS
Książka zawiera bardzo dobrze uporządkowaną wiedzę na temat kapitału społecznego – jednego z centralnych pojęć współczesnej socjologii. Autorka syntetycznie i jasno prezentuje wiedzę i wskazuje na związek własnych badań (hipotez, metody) z tą wiedzą. Praca nie ma więc charakteru prostego zastawienia koncepcji, ale jest próbą ich syntezy prowadzącej do własnego modelu. Z powyższego powodu pozycja ta jest znakomitym źródłem informacji np. dla studentów psychologii i socjologii, dostarczając przy tym prezentację oryginalnych autorskich rozwiązań teoretycznych.
Praca wyróżniona w konkursie pod patronatem Prezydenta RP na najlepsze prace doktorskie w dziedzinie nauk społecznych.
Podkreślenia wymaga szereg ważnych walorów tej książki. (...) Autorka dokonała oryginalnych i ważnych poznawczo analiz na solidnych danych statystycznych dotyczących reprezentatywnych prób polskiego społeczeństwa. Uzyskała ciekawe wyniki obrazujące psychologiczny i socjologiczny mechanizm funkcjonowania polskiego społeczeństwa. (...) Bardzo wysoko ocenić należy fragmenty pracy w których autorka prezentuje własny model teoretyczny (założenia, konkluzje, dyskusje wyników). [Książka] jest napisana jasnym, komunikatywnym językiem i wzorowo zredagowana od strony układu treści.
Prof. dr hab. Jerzy Trzebiński, SWPS
(...) Tak całościowego i analitycznego opisu nie ma dotychczas w polskiej socjologii. (...) Drugi powód polecania tej publikacji (...) stanowią odkrycia, które w niej znajdujemy. Autorka przedstawia dobrze udokumentowane analizy, których wyniki są rozbieżne z dotychczasową wiedzą czy potocznymi opiniami na temat naszego społeczeństwa. (...) Trzeci powód, (...) to przedstawiony w pierwszej części opis podstawowych wątków różnych teorii kapitału społecznego, napisany tak, że daje czytelnikowi orientację w problemach spornych czy niejasnych. Z powodzeniem może być tekstem zalecanym studentom.
(...) Jestem przekonana, że książka na temat kapitału więzi społecznych, jego uwarunkowań i konsekwencji dla życia społecznego w Polsce jest bardzo potrzebna i znajdzie czytelników. Co najważniejsze – jej treść zachęca do poważnych refleksji nad tym, jacy jesteśmy, jak nasze wyobrażenia mają się do danych naukowych i jak wiele opinii o naszym społeczeństwie, pozbawionych empirycznego wsparcia, krąży w publicznym obiegu. Warto je dementować.
Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska, SWPS
PATRONAT: Charaktery - magazyn psychologiczny