OPIS
Książka stanowi kompleksową analizę zagadnienia prawnej regulacji pomocy społecznej. Przedstawia jej ewolucję, strukturę organizacyjną, zadania i perspektywy oraz system świadczeń i tryb postępowania w udzielaniu pomocy.
W czwartym wydaniu uwzględniono w szczególności zmiany dotyczące zadań jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej w zakresie pomocy społecznej, a także trybu ich zlecania podmiotom niepublicznym.
Przedstawiony został aktualny katalog ośrodków wsparcia oraz nowe zasady funkcjonowania, tworzenia i finansowania ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Autorka przybliża zweryfikowane procedury przyznawania niektórych dotychczasowych form pomocy. W sposób kompleksowy omówiono również wszystkie zmiany przepisów regulujących warunki zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego.
Problematyka pomocy społecznej przedstawiona jest na tle poglądów doktryny i orzecznictwa sądowego, z uwzględnieniem zaktualizowanych ustaw i najnowszych aktów wykonawczych.
Publikacja jest przeznaczona nie tylko dla studentów wielu kierunków akademickich i absolwentów uzupełniających swoje wykształcenie w ramach specjalizacji, szkoleń i studiów podyplomowych, lecz także dla pracowników urzędów administracji i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, osób zajmujących się pracą socjalną i poradnictwem, pedagogów, psychologów, kuratorów sądowych oraz pracowników służby zdrowia.